LinkedOut plná vody
Včera večer zjistil Thomas Ruyant, že příď jeho LinkedOut je plná vody. Kolem 2100 klesla jeho rychlost k nule nastartoval čerpadla. Vodu v podpalubí zadržela vodotěsná přepážka pod stěžněm. Na čele Vendée Globe zůstal Yannick Bestaven.
K nehodě došlo přibližně v místech, kde se Ruyant před čtyřmi lety srazil s kontejnerem a jeho La Souffle du Nord se zlomila. Přesto se mu podařilo vážně poškozenou jachtu zachránit a dovést ji na Nový Zéland.
Tentokrát nebylo možné hned zjistit, kde je příčina. Nejprve bylo nutné vodu vyčerpat a pak teprve hledat příčiny. Nakonec se ukázalo, že na vině byla otevřená lukna na palubě, které se zřejmě otevřela po jednom z nárazů vln. Chtělo by se říci: „A přitom taková blbost…“
V okamžiku nehody LinkedOut plula rychlostí kolem 25 uzlů. Přední část trupu se naplnila vodou za pouhých 30 minut, během kterých Thomas spal. Incident stál Thomase Ruyanta přes 100 mil. V okamžiku nehody ztrácel na Yannicka Bestavena 15 mil. Nyní je to téměř 130 mil.
Je však otázkou, jestli se něco neděje i na palubě Maitre Coq Yannicka Bestavena. V současné chvíli je jeho rychlost pod 10 uzlů. Může to být chyba trackeru, může to být výměna plachet, ale také může jít o znamení, že na palubě není něco v pořádku. Počkejme na další hlášení poloh.
Stav lodí na čele budeme sledovat. S potížemi v posledních dnech nebojoval jen Ruyant, ale také dlouho vedoucí muž závodu Charlie Dalin. Kvůli opravám spodní části foil case musel změnit směr a pár hodin plout směrem k Austrálii. Závadu se mu již po konzultaci s týmem podařilo odstranit a rychlost jeho jachty se pohybuje na začátku Pacifiku na hranici 20 uzlů. Spadl ale na 3. místo.
Čelo startovního pole má před sebou 4000 mil Pacifiku, 4000 mil k mysu Horn. Mys Horn je branou ven z divokého Jižního oceánu. Za ním začíná další část závodu. V Atlantiku už není místo na šetření lodi, na opatrnost. Od mysu Horn je to do cíle již jen 7000 rozhodujících mil.
Srovnání s 2016
Před startem se mluvilo o rychlostních rekordech, dokonce i o prolomení hranice 60 dnů. Jaká je realita? Startovní pole je na cestě již téměř 39 dnů. V ročníku 2016 byl vedoucí Armel Le Cléac´h o 2300 mil dále, byl v polovině Pacifiku. Ztráta na rekordní čas je 6 dnů. To jasně ukazuje, že počasí má letos daleko k ideálu.
Všem těmto věcem se budeme věnovat dnes večer během přednášky o Vendée Globe. A přidávám ještě několik témat, na která večer dojde.
Dnes večer na přednášce…
Budeme se bavit o rozhodnutí jury o nápravě s Milanem Koláčkem. Nezůstaneme ale jen u tohoto tématu. Milan nás zasvětí do tajemství spánku sólového jachtaře a řekne nám něco o risk managementu.
Vrátíme se také k foilům a k jejich tvaru. Proč se foily liší tvarem a jaký to má na plavební vlastnosti vliv? Jak získávají závodníci elektrickou energii během závodu a je toto řešení vhodné i pro turistické jachtaře (a jak je drahé). Ohlédneme se za neúspěšným pokusem o zisk Jules Verne Trophy a řekneme si, kdo je nový vedoucí muž závodu.
Ve čtvrtek na vás bude na přednášce čekat mnoho zajímavých témat.
3257
Související články
Jen další krásná studie, nebo to máme brát vážně?
Jen další krásná studie, nebo to máme brát vážně?
Metis 45. Plně foilující pětačtyřicítka, která by měla mít rychlostní potenciál jachet IMOCA a byla by vyráběná sériově. Je to jen další hezký obrázek, který má k realizaci tak daleko, jako Rusko k demokracii, nebo je možné, že se tato mašina brzy objeví na vodě?
Rozhovor Lucie Výborné s Milanem Koláčkem
Rozhovor Lucie Výborné s Milanem Koláčkem
V pořadu Host Lucie Výborné byl Milan Koláček. Poslechněte si zajímavý půlhodinový rozhovor o sólovém a shorthanded jachtingu, o začátcích v Classe Mini, na Figaru, Class 40, v královské třídě IMOCA.
Kolik stojí IMOCA a kolik by stál opravdový let
Kolik stojí IMOCA a kolik by stál opravdový let
Foilující jachty IMOCA dokážou oblétnout svět pod 65 dnů. A to táhnou stále záď ve vodě. Proč nepovolí foil i na kormidle, aby vzlétly docela? Kolik by to stálo.