Kde jsou hranice lidských možností?
V roce 2004 obeplul Francis Joyon sólo svět za 72 dnů. Zdálo se to neuvěřitelné. Letos Thomas Coville stáhl čas na 49 dnů. Jak daleko se dostane Francois Gabart? Je možné stlačit čas pod 45 dnů?
Rekord kolem světa sólo na trimaranu drželi zatím jen tito výjimeční jachtaři: Francis Joyon, Ellen MacArthur a Thomas Coville. Joyon rekord držel dvakrát. Dnes se zdá, že se do rekordní listiny zapíše zanedlouho také Francois Gabart. V současné chvíli mu zbývá do cíle 5000 mil a náskok na rekordní plavbu Thomase Covilla činí 1700 mil.
Gabart již má po levoboku Brazílii. Na cestě je 32. den a pohybuje se v místech, kterými proplouval Coville při své rekordní plavbě 36. den plavby. Gabart nyní sice na dva dny zpomalí, ale pak by se měl znovu rozjet na plný plyn. Coville měl v této době před sebou celý týden velmi pomalé plavby.
Překážka před cílem
Další překážkou na cestě za rekordem bude rovník. Při plavbě na sever ale obvykle nebývají tišiny takovou překážkou. Horší bude severní Atlantik. Ve výhledu na příštích 10 dnů se zdá, že cesta do cíle bude ještě dlouhá, protože Gabart bude muset obeplout celou Azorskou tlakovou výši. Stojí nad Azory a nemá se k pohybu. Plavba přímo k cíli by znamenala dlouhou a hlavně náročnou stoupačku. Dá se tedy předpokládat, že Gabart výši obepluje po její zadní straně.
Drobné práce na palubě
Dnes bude mít Gabart v hřebenu vysokého tlaku vzduchu na starosti drobné opravy. Klidné moře mu umožní jít na příď, kde bude již po nekolikáté opravovat buben rolfoku J2. Ukázalo se, že rolfok není na rychlost Macifu dostatečně robustní. Když trimaran vlétne do vlny rychlostí přes 40 uzlů, jednotlivé části rolfoku se už neudrží a odlétají pryč spolu s vodní tříští.
Drobné zdravotní problémy má i Francois Gabart. Maličkosti je třeba ihned řešit, aby nepřerostly v něco horšího. Ke kritické mezi se blíží i únava. Tělo je už vyčerpané a i když má Gabart spánku relativně hodně, je stále vyčerpanější. Do cíle to ještě bude očistec.
A jaký je náš odhad Gabartova času?
Severní Atlantik se nezdá být příznivě nakloněn. Přesto tipujeme posunutí rekordu k hranici 45 dnů. To by mohlo znamenat, že sólová plavba Francoise Gabarta bude druhou nejrychlejší v historii absolutně. Držitelem nejrychlejšího času kolem světa je nyní trimaran IDEC Sport časem 40 dnů a 23 hodin. Druhý nejrychlejší čas drží Banque Populaire V z roku 2012 časem 45 dnů a 13 hodin. Šlo v obou případech samozřejmě o plavby s plnou posádkou. Gabart, zdá se, má šanci čas Banque Populaire odsunout až na bronzovou příčku.
Polohu trimaranu najdete zde.
3922
Související články
Vypadá to na velký rekord
Vypadá to na velký rekord
Vedoucí dvojice Vendée Globe je na severní polokouli. V Les Sables se již staví slavobrána. Na 14. a 15. ledna se plní hotely. Rekord závodu bude překonán a bude překonán ve velkém stylu. Foily v letošním ročníku ukázaly, co v rukou výjimečných mužů dovedou.
Do Jižního oceánu na křídlech fronty
Do Jižního oceánu na křídlech fronty
Thomas Coville se svým týmem na Sodebo Ultim chce už konečně získat Jules Verne Trophy. Za 31 let bylo jen 9 pokusů úspěšných. Na tři desítky neúspěšných. Je na jihu Atlantiku, letí 35 uzly a na rekordní plavbu trimaranu IDEC Sport má náskok 600 mil.
Na domácím hřišti
Na domácím hřišti
O 3,5 dne se Yoanu Richommovi podařilo vylepšit rekord Armela Le Cléac´h u mysu Horn z roku 2016. Vedoucí trojice Vendée Globe je od Štědrého dne v Atlantiku. Tedy na oceánu, který dobře zná. Dalo by se říci, že jsou na domácím hřišti.