Bouře: 99 uzlů, 13 metrů vlny
Na severním Atlantiku řádí bouře, která se nevidí příliš často. Vítr v poryvech dosahuje 100 uzlů a tlak klesne na 936 hPa. To jsou podobná čísla, jako v hurikánech.
Pojďme se podívat na tlak vzduchu ve středu cyklóny. Nejnižší tlak zaznamenaný v Evropě byl naměřen v roce 1929 na jihu Islandu v Heimaey. Barometr spadl až na 923,6 hPa. Dnes odpoledne bude na severním Atlantiku jen o 12 hPa vyšší. Tlak v cyklóně navíc velmi rychle klesá, z přibližně 970 hPa včera, na 936 hPa dnes. Pokles by měl dosáhnout dokonce 35 hPa za 24 hodin.
S větrem souvisí i výška vln. Signifikantní výška vln bude dosahovat cca 13 metrů (pozor, nejde o nejvyšší vlny, ale o průměrnou výšku třetiny nejvyšších vln).
Podívejte se na bouři na Windy. Zasahuje téměř celý severní Atlantik.
4953
Související články
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.
80 uzlů v přístavu
80 uzlů v přístavu
80 uzlů větru dokáže napáchat škodu i v přístavu na vyvázaných lodích. Jak dopadly jachty účastnící se Transat Jacques Vabre v přístavech Le Havre a Lorient? V obou přístavech byl zaznamenán vítr o rychlosti 80 uzlů.