Neuvěřitelná rychlost…
Nový rekord! Sébastien Simon sólo na 60 stop dlouhé jednotrupé jachtě. Za 24 hodin 604,62 míle! To znamená průměrnou rychlost 25,19 uzlu. To je vylepšení dva dny starého rekordu Yoanna Richomma o 24,76 míle. A nemusí být konec…
Použijeme-li již několikrát využité srovnání se vzdáleností z chorvatské Puly, tentokrát Simon doplul za jediný den z Istrie do Methoni na jihozápadě Peloponésu. Respektive ještě dále. Až do poloviny ostrova Sapientza jižně od Methoni. Běžně plavba na pracovní týden.
Nenápadný Sébastien Simon předvádí velké věci. Ve Vendée Globe se dostal na třetí místo za Dalina a Ruyanta. A Ruyantovi už šlape na paty. Za posledních 24 hodin na oba najel kolem 50 mil. Rekordu dosáhl ve větru mezi 24 a 26 uzly se dvěma refy na hlavní a vpředu s plachtou označovanou FR0 (Fractional Code 0).
Aktualizace v 1600
Z aktualizace poloh v 1500 vyplývá, že už je na světě nový rekord 614,3 míle. Znovu Sebastien Simon. Průměrná rychlost 25,6 uzlu. Zajímavý je také průměr VMG za 24 hodin. Také 25,6 uzlu. Kurz, kterým Simon pluje, je navíc i ideálním kurzem.
Sébastien Simon sice není veřejnosti tak známé jméno jako Charlie Dalin, Thomas Ruyant, nebo Jeremie Beyou, ale má za sebou vítězství ve Figaru v roce 2018 a to je známka té nejvyšší kvality. A čtvrtá místa v Transat Jacques Vabre, Rolex Fastnet Race, nebo Transat AG2R znamenají, že vítězství ve Figaru nebyl ojedinělý úspěch.
Dnes je součástí vedoucí skupiny a v tlakové níži, do které nastoupil u Brazílie, se sveze spolu s Dalinem a Ruyantem až k mysu Dobré naděje. Bude to znamenat přes 3000 mil v jedné níži.
Zatím má čelo závodu za sebou více než 2100 mil na jednom kurzu. Nejen bez obratu, to plují už od rovníku, ale doslova jedním kurzem. A ještě chvíli to potrvá. Navíc se stále pluje na relativně klidném moři, což umožňuje dosahovat rekordních výkonů. Ve vedoucí skupině se drží ještě Yoann Richomme (pluje blíže středu níže) a duo Nicolas Lunvena a Jeremie Beyou. Beyou ztrácí na prvního 100 mil.
Sam Goodchild je o dalších 63 mil zpět. Je vidět, že jeho o generaci starší loď na nejnovější stroje nestačí. Pozvolna ztrácí. Vítěz poslední Vendée Yannick Bestaven + 213 mil a Paul Meilhat +252 míle. Na 10. místě Samantha Davies ztrácí skoro 440 mil.
Je zajímavé se podívat nejen na vítr, ve kterém vedoucí skupina pluje, ale také na vlny, oblačnost, případně srážky, které jasně avizují frontu, před kterou se startovní pole pohybuje. Ostatně mluvili jsme o tom včera na online přednášce o závodu s Milanem Koláčkem (další přednáška se připravuje). Jde o vynikající podmínky pro překonávání rekordů.
A jak jsme se již zmínili, nemusí být všem dnům konec. Při poslední aktualizaci polohy v 1100 se Simon pohyboval rychlostí přes 28 uzlů.
Jen ještě k lodím bez foilů. Tato skupina od 20. místa, ve které je na čele Jean Le Cam, již ztrácí 1500 mil. To je efekt rychlíku zvaného tlaková níže, v němž ti nejrychlejší sedí. Před rovníkem byla ztráta 20. místa na první 160 mil.
Polohu lodí najdete zde.
A nezapomeňte si stáhnout do Windy Vendée Globe plug in, který vám lodě zobrazí v meteorologických mapách.
445
Související články
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem 10.12. v 19:00
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem 10.12. v 19:00
V úterý 10. prosince se můžete zúčastnit druhého webináře o právě probíhající Vendée Globe. O závodu a jeho průběhu vám více řekne Milan Koláček, skvělý offshore jachtař se zkušenostmi z tříd IMOCA, Ultime, Class 40, Figaro a Classe Mini.
Plavba minovým polem
Plavba minovým polem
Plujete rychlostí 20 uzlů. Najednou úder, rána! Je konec. Konec nadějím, konec všem šancím. Celoživotní sen, čtyři roky intenzivních příprav a vše je v jeden okamžik v luftě. Kde k tomu může dojít?