Spare Air - záchrana, zábava nebo past?
Nedávno na mě vybafla na internetu reklama, kde se skupina mladých lidí věnovala potápění a s úsměvem na rtu vyměnila šnorchly za malou tlakovou láhev zvanou spare-air. Původně záložní tlaková láhev pro potápěče, dnes prodáváno hojně čínskými e-shopy v sadách s pumpou, slibujíc až 5 minut pod vodou.
Tato sada se prodává za ceny okolo 5.000 Kč. Mít takovou věc na lodi, určitě není k zahození, kdo někdy lovil kotvu v 10 metrech mezi kameny nebo zbavoval lodní šroub lana, mě dá za pravdu. Navíc kdo by se nechtěl po zakotvení podívat pohodlně pod vodu, bez neustálého nahoru, dolu.
Tak kde číhá to nebezpečí? Zhruba mezi 4 až 10 metry, není vidět a přesto vás může zabít.
Nebezpečí spočívá ve způsobu dýchání. Každý potápěč, poté co se na první hodině teorie dozví, že potápěči nemají bomby s kyslíkem, se v první praktické hodině naučí potápět s přístrojem tak, že nezadržuje dech, ale přirozeně dýchá. Tento návyk je tak zásadní, že je během praktických hodin instruktory a divemastery neustále kontrolován a při nedodržení je kurzista na tento nedostatek ihned upozorněn.
S přístrojem se prostě potápíte tak, že přirozeně dýcháte, zatímco se šnorchlem se nadechnete, zanoříte se, držíte, co to jde a když už to nejde, tak se vynoříte a vydechnete. Někteří až na hladině.
Důvod proč se při potápění s přístrojem nesmí zadržovat dech, je prostý. Dýcháte vzduch pod tlakem okolí, to ještě nezní tak děsivě. Pro vysvětlení si musíme oprášit fyziku střední školy, konkrétně Boyel-Mariott zákon, který nám řekne že: “ Kolikrát se zvýší tlak, tolikrát se sníží objem a naopak“.
P1.V1´=P2.V2
V hloubce 10m je tlak okolí 2 bary, na hladině je tlak 1bar, vitální kapacita plic po zaokrouhlení je 5l. Dosazením do rovnice (2 x 5= 10 x 1) zjistíme, proč se tak úzkostlivě dbá na vydechování, 10l vzduchu se do plic prostě nevejde. Plíce navíc nejsou inervované, takže případné napínání nijak zvlášť nebolí. Barotrauma plic si můžete přivodit, pokud nebudete vydechovat a vynoříte se i z relativně malé hloubky (4 a více metrů).
I při včasné lékařské pomoci, o které si v klidné zátoce kdesi v Evropě můžeme nechat zdát, je barotrauma plic fatální problém.
Nechci nikoho zrazovat od potápění s přístrojem, je to super věc, navíc když se vracíte z hloubky po vlastním kotevním řetězu, naopak to všem vřele doporučuji, ale je dobré vědět co a jak.
Kurz Open Water Diver je tedy správná volba.
4925