Jan Koukal / sobota 30. ledna 2016 / Kategorie: Technika plavby Potřebujete přečkat bouřlivé počasí… Jste na moři, počasí je bouřlivé, posádka unavená. Co dělat, když už nejsou síly na další kormidlování? Jednoduchou metodou je v takovém případě ustavení lodě do dryfu. Angličané označují manévr hove to. Na našich stránkách jsme o tomto manévru mluvili na počátku týdne, kdy ho využila posádka lodě Hugo Boss. Alex Thomson a Guillermo Altadill potřebovali ulevit poškozené závodní lodi v bouřlivém počasí. Na první pohled nevypadá ustavení lodě do dryfu nijak složitě. Provedete réčko, kosatku necháte na návětrné otěži a kormidlo stočíte do návětří. Je to tak, ale ustavení lodě do rovnovážného stavu, ve kterém bude pomalu splouvat po větru, zase tak jednoduché není. Pravděpodobně si budete muset dlouho a pečlivě hrát s nastavením plachet, než se vám podaří jachtu vyvážit. Starší typy plachetnic s delším kýlem byly v tomto směru poslušnější, při ustavení do dryfu se chovaly lépe. U moderních jachet budete muset manévru věnovat více času. Jachta by se měla vždy pomalu rozjet vpřed, vyostřit, ztratit rychlost a přes kosatku na návětrném boku by měla být sfouknuta zpět. Pozice jachty bude mírně přídí proti větru. Za snášeným trupem bude zůstávat stopa klidné vody. Budete-li zkoušet tento manévr, zmenšete si adekvátně plachty, seznamte posádku s tím, co se bude dít, přejděte do obratu a kosatku nechte vyvázanou v návětří. Nyní povolujte a přitahujte plachty podle potřeby, až se jachta uklidní a začne splouvat. Proč to dělat? Je několik dobrých důvodů, proč toto udělat. Můžeme začít tím, že potřebujete na moři počkat. Z jakéhokoli důvodu. Na zeslábnutí větru, na rozednění atd. V takovém případě je ustavení lodě do dryfu tím nejlepším pomocníkem. Důvodem může být nutnost provedení oprav na lodi, či šetření poškozené jachty, jako v případě již zmíněné Hugo Boss. Někdy může jít jen o to, že si potřebujete v podpalubí v klidu uvařit oběd či večeři. Pohyb lodě v dryfu je mírný a předvídatelný. Důvodů může být více. Navigační, bezpečnostní, či jen čistě pohodlné. Někdy si to vyzkoušejte, jindy se vám manévr může hodit. 6123 Tagy: bouředryf Související články Deset meteo rad Deset meteo rad Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst. Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat Kde na nás číhá v bouřlivém počasí nebezpečí? Je to na moři? Ne, tam ne, tam je to nepohodlí, ale obvykle ne nebezpečí. Nebezpečí je někde docela jinde. Příprava na bouři v přístavu, 20 rad Příprava na bouři v přístavu, 20 rad Ani přístav nemusí být bezpečným útočištěm před bouří. Co vše můžeme udělat proto, abychom nebezpečí minimalizovali? Jak se na příchod bouřlivého počasí připravit?
Deset meteo rad Deset meteo rad Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst.
Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat Kde na nás číhá v bouřlivém počasí nebezpečí? Je to na moři? Ne, tam ne, tam je to nepohodlí, ale obvykle ne nebezpečí. Nebezpečí je někde docela jinde.
Příprava na bouři v přístavu, 20 rad Příprava na bouři v přístavu, 20 rad Ani přístav nemusí být bezpečným útočištěm před bouří. Co vše můžeme udělat proto, abychom nebezpečí minimalizovali? Jak se na příchod bouřlivého počasí připravit?