Odvážné ženy ve světovém jachtingu – Jeanne Socrates
O Jeanne Socrates se v námořním jachtingu hovoří jako o odvážné britské „babičce“, která obeplula svět. Stala se první ženou, která obeplula samostatně a bez přestávky svět ze Severní Ameriky a zároveň ve svých 70 letech je nejstarší žena, která absolvovala non-stop a sólo plavbu kolem světa.
Jeanne pochází z Londýna. K jachtingu se nedostala ani jako dítě ani v raném mládí, ale až s manželem ve svých padesáti letech.
V roce 1997 spolu poprvé vyzkoušeli loď Najad 380 „Nereida“ a pluli z Velké Británie přes Atlantik. Její manžel zemřel v roce 2003 na rakovinu. Jeanne po jeho smrti prodala rodinný dům, odstěhovala se a založila fond na boj proti rakovině „Maria Curie Cancer Care“. Původně byla učitelkou matematiky.
Neúspěšné pokusy
Úspěšnému rekordu předcházelo několik velkých samostatných plaveb.
Od března 2007 do června 2008 obeplula svět západním směrem přes Panamský průplav, bohužel plavbu ukončila 60 NM od startovního místa v Mexiku.
Poté následovaly pokusy o uznatelné obeplutí země.
Prvně se pokusila o sólo non-stop obeplutí v roce 2009. Vyplula z Kanárských ostrovů na nové lodi Nereida. Plula na jih k Jižní Africe, kde byla nucena přerušit plavbu v Kapském městě kvůli nutným opravám. Poté pokračovala východně k Novému Zélandu a Havajským ostrovům a skončila v úžině Juan de Fuca.
Druhý pokus začala ve Victorii v Kanadě v říjnu 2010 a konec její plánované nonstop plavby nastal po 72 dnech plavby asi 140 NM západně od Mysu Horn. Vzhledem k tomu, že pokračovala dále na východ k Falklandským ostrovům, Jižní Africe, Tasmánii, Novému Zélandu a nakonec na Tahiti a Hawai, dokončila sólo obeplutí pěti velkých mysů Jižního oceánu (Cape Horn – Chille, Cape of Good Hope - Jižní Afrika, Cape Leeuwin - Austrálie, Cape of Steward Island – Nový Zéland) a 1. srpna 2012 skončila v úžině Juan de Fuca u Vancouveru.
Konečně rekord. V sedmdesáti
Třetí pokus již byl úspěšný. Jeanne v roce 2013 na palubě lodi Nereida úspěšně dokončila non-stop, sólovou plavbu kolem světa bez jakékoliv asistence. Vyplula 22. října 2012 z britské Victorie v Kanadě a po 259 dnech se v pondělí 8. července 2013 ve 2:26 ráno vrátila na stejné místo. Během své cesty musela několikrát vylézt na stěžeň, opravit kormidlo a spoléhat na radioamatéry, když díky špatnému počasí ztratila své radiokomunikační zařízení.
Stala se tak první ženou, která obeplula samostatně a bez přestávky svět ze Severní Ameriky a zároveň ve svých 70 letech se stala nejstarší ženou, která absolvovala non-stop a sólo plavbu kolem světa. Tímto počinem se dostala i do Guinesovy knihy rekordů. Plula východním směrem kolem Mysu Horn a Jižním oceánem, postupně obeplula všech pět velkých mysů, uplula celkem 25.700 NM. Všechny pokusy zvládla bez pomoci svého pobřežního týmu.
Za své odvážné plavby získala několik ocenění.
V dubnu 2014 dostala speciální cenu Barton Cup předávanou členům klubu OCC (Ocean Cruising Club) za nejnáročnější plavbu. 7. března 2014 dostala od Cruising Club v Americe medaili “Blue Water”, v dubnu od Královského Cruising Clubu medaili “Seamanship“. Byla uznána jachtařem roku a také jachtařským světovým hrdinou roku.
Může se pochlubit i oceněním “vévodkyně z Kentu” z roku 2012, cenou Merit z roku 2011 a růžovou medailí z roku 2009.
2826
Související články
Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?
Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?
Jakou výšku mají nejvyšší vlny? Dlouho se myslelo, že 10 metrů. V minulém století se zjistilo, že toto číslo je šeredně podceněné. Bylo třeba hodně přidat. O kolik? Kde je hranice možného?
Tragická nehoda v Benátkách
Tragická nehoda v Benátkách
V Benátkách došlo k tragické nehodě závodního motorovéhu člunu, při které zahynul sedmašedesátiletý držitel několika světových rekordů Fabio Buzzi a další dva členové jeho týmu. Jejich člun narazil v rychlosti 80 uzlů na nízký kamenný vlnolam, který chrání protipovodňovou hráz zavírající benátskou lagunu v případě nebezpečí záplav.
O kolik je pomalejší motorák, než plachetnice
O kolik je pomalejší motorák, než plachetnice
Absolutní rekord kolem světa drží plachetnice a má hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut. Motorová loď je mnohem pomalejší. O kolik?