Nizozemci zabavili 20 ruských jachet
Celní správa nizozemského království uvedla, že zabavila 14 rozestavěných jachet, dvě uskladněné lodě a čtyři plavidla procházející servisem. Všechny měly ruského majitele. Zabavení lodí se uskutečnilo v rámci sankcí přijatých EU kvůli ruské agresi na Ukrajině.
"Zátah" se uskutečnil na devíti místech a lodě jsou nyní podle nizozemských úřadů pod "zvýšeným dohledem" celní správy. Tento režim znamená, že lodě nesmějí být dodány, převáděny ani vyvezeny. Smějí však za určitých podmínek plout, a to ve vymezené oblasti a za fyzického i elektronického dohledu pobřežní stráže a celní správy.
Jde o lodě různých kategorií. Nejmenší ze zabavených lodí měří 8,5 metru, nejdelší 120 metrů. Přesnější specifikaci úřady nezveřejnily. Oznámily však, že dvě z dotčených jachet jsou spojeny se jmény osob na sankčním seznamu Evropské unie.
Zabavování opulentních jachet ruských miliardářů a papalášů bylo jednou z prvních reakcí Západu na ruskou invazi. Již od března tak se svými loděmi nemohou volně nakládat Igor Sečin, Ališer Usmanov, Vagit Alekperov či Viktor Vekselberg.
Mezi evropskými úřady jsou v této činnosti nejagilnější britské a španělské. Jedním z posledních úlovků byla superjachta Axioma sankcionovaného oceláře Dmitryho Pumpjanskyho, kterou zabavil Gibraltar.
1804
Související články
Nafukovací zábava na palubu
Nafukovací zábava na palubu
Posilovny, bazény, kinosály, heliporty, skútry... To vše už na palubách či v interiérech luxusních motorových jachet bylo, a proto je třeba přijít s něčím novým. Rozvoj materiálů a technologií spolu s lidskou invencí dnes majitelům jachet umožňují zahrát si na palubě basketbal nebo se klouzat po skluzavce z flybridge.
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Saúdskoarabský princ Fahad bin Sultán bin Abdulazíz al Saúd prohrál soud se švýcarskou bankou Credit Suisse o 41 milionů dolarů (880 milionů korun). Londýnský soud členovi saúdské královské rodiny uložil povinnost zaplatit dluhy, které vůči bance měla jeho společnost Burgundy Sea. Peníze si tato účelová firma půjčila na refinancování 82metrové superjachty Sarafsa. Bance však vrátila jen 13 500 eur. Je to druhý případ z nedávné doby, který vrhá ne právě příznivé světlo na rijádskou dynastii ve vztahu k motorovým lodím.
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Těžko hledat výmluvnější symbol. Neslavnou éru vlády iráckého diktátora velmi případně ilustruje vrak megajachty Al-Mansúr, kterou si Saddám Husajn spolu se dvěma dalšími loděmi objednal v 80. letech. Jachta, na jejíž palubu údajně Husajn ani nikdy nevkročil, byla potopena spojenci při invazi v roce 2003. Dnes slouží jako základna rybářům, zatímco jejich děti si v interiéru hrají na schovávanou.