Co udělá bríza, když se rozfouká?
Minulý díl seriálu o větru byl zaměřen na vznik brízy. Nyní již všichni její mechanizmus znáte a můžeme se podívat na to, co bríza udělá, když se rozfouká.
Je tedy dopoledne a začíná foukat bríza. Vítr se objevuje a fouká kolmo na pobřeží. Přesně tak, jak bychom očekávali po přečtení našeho minulého dílu. Jenže tento směr bríze dlouho nevydrží. Co udělá následně? Stočí se. Už tušíte jak?
Na každou pohybující se částici na povrchu země působí Coriolisova síla. Ta odklání částici vpravo od směru pohybu. Proto počáteční směr kolmo na pobřeží se zanedlouho změní na směr s pobřežím svírající úhel cca 20°.
V první hodině po vzniku větru je stáčení velmi rychlé, směr se plně ustálí cca po 2 – 3 hodinách.
Článek byl připraven podle knihy Davida Houghtona a Fiony Campbell Wind Strategy.
9982
Související články
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Kdy poprvé vyplout na charter?
Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?
Co říkají čáry na obloze
Co říkají čáry na obloze
Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.