Fantastické vítězství Davida nad Goliášem
Vítězem Route du Rhum se stává Francis Joyon. Dvaašedesátiletý veterán světového offshore jachtingu zvítězil ve 3500 mil dlouhé regatě o pouhých 7 minut a 8 sekund. Šlo o nejtěsnější dojezd od roku 1978.
Proč souboj Davida s Goliášem? Nejde ani o samotné skippery lodí. Francis Joyon i Francois Gabart, který doplul na druhém místě, jsou velikány světového jachtingu. Jde o týmy, které za oběma esy stojí.
Francois Gabart má za sebou veliký tým Macif. Několik závodních lodí, početný tým, vynikající technici, trenéři, lékaři a kdovíco ještě. To vše a ohromný rozpočet. Gabart závodí na trimaranu Macif, který je prvním z lodí nejnovější konstrukce. Je vybaven foily a během letošní zimy prošel kompletní rekonstrukcí. Úpravami, které měly za úkol maximalizovat výkon lodi. Především byly použity nové foily… Trimaran Macif byl spuštěn na vodu v roce 2015 a má výtlak jen14 tun.
Proti Gabartovi stál Francis Joyon. Muž ze staré školy. Ve dvaašedesáti letech stále na vrcholu. Joyon vyznává v oceánském jachtingu naprostou jednoduchost. Loď musí být především spolehlivá, to je jeho cesta za úspěchem. S takovým přístupem stačí minimální rozpočet, minimální tým. Joyon si vše dělá sám. Loď si připravuje se svojí dcerou, synem a několika přáteli. Touto cestou, která naprosto neodpovídá dnešním složitým trendům, dokázal vyhrát na 12 let starém trimaranu minulé generace, který je navíc o 4 tuny těžší než Gabartova superloď.
Joyon po celou dobu závodu za Gabartem zaostával. Rozdíl mezi nimi se v jednu chvíli natáhl až na 160 mil. Nikdy se ale nevzdal. Včera se celý den dotahoval na mladšího favorita a když ten uvízl v bezvětří za ostrovem Guadeloupe, Joyon nastoupil. Hodiny bojovala dvojice v noci v bezvětrném stínu ostrova. Nakonec vyhrála neuvěřitelná zkušenost Joyonova a cílovou čáru protnul veterán jako první. Chvíli mlčel, jakoby ani nechtěl svému vítězství uvěřit...
Francis Joyon vyhrál Route du Rhum a připsal si na svůj účet i nový rekord závodu.
K jeho vítězství se ještě dnes vrátíme.
Souboj o vítězství si můžete přehrát zde.
4549
Související články
Banque Populaire 15 na rekord kolem světa
Banque Populaire 15 na rekord kolem světa
Další francouzský tým spouští stavbu 32 m dlouhého trimaranu Ultim. Bude to Banque Populaire 15. Za kormidlo se postaví Armel Le Cléac’h.
Proč je takovou bombou účast Koláčka na Route du Rhum?
Proč je takovou bombou účast Koláčka na Route du Rhum?
Milan Koláček oznámil stavbu nové lodi a účast na Route du Rhum. To je zatím největší událost našeho offshore jachtingu od dob Richarda Konkolského. Proč?
Milan Koláček staví novou Class40
Milan Koláček staví novou Class40
Už je to venku. Náš nejlepší sólový jachtař Milan Koláček staví novou jachtu Class 40, se kterou se zúčastní největšího sólo závodu přes Atlantik Route du Rhum.