Závod pro nejdrsnější. A nejtrpělivější!
Pustíte-li se do sólo závodu kolem světa, máte šanci být za 80 dnů doma. Pokud pojedete na lodi IMOCA. Golden Globe Race je ale jiný. Ti nejdrsnější jachtaři musí počítat, že se nevrátí domů dříve, než za 250 dnů.
Představte si to. Ve světě foilů se vydáváte na plavbu kolem světa na jachtě, která měří jen 32 až 36 stop. Má dlouhý kýl, výtlak nejméně 6200 kg (60 stop dlouhá IMOCA má mezi 7000 a 8000 kg), navržená byla před rokem 1988, byla sériově vyráběná a je velmi, ale velmi pomalá.
Dalo by se říci, že jde o závod šneků kolem světa. Šneků, kteří se budou setkávat se silnými bouřemi v Jižním oceánu, kterým se nebudou moci vzhledem ke své rychlosti vyhnout. Závodníci si užijí pravou sílu Jižního oceánu, ve kterém stráví mnohonásobně více času než jachtaři na moderních závodních lodích.
Závod vystartoval v neděli z Les Sables d´Olonne, odkud startuje i Vendée Globe. Přihlášeno je 18 skipperů. Nejmladší je osmadvacetiletá Susie Goodall, nejstarší je třiasedmdesátiletý držitel rekordu v plavbě kolem světa proti větru Jean-Luc van Dden Heede. Statrující jsou po dvou dnech na půli cesty k mysu Finisterre a začínají křižovat....
Bude to dlouhá a vyčerpávající plavba, kterou si budou muset závodníci zpestřovat určováním polohy sextantem. Stejně, jao to dělal před 50 lety Sir Robin Knox-Johnston.
Kdo je hlavním favoritem závodu? Těžko říci. My budeme držet palce Jean-Luc van den Heedemu, který pluje na jachtě Rustler 36. Během letošní zimy strávil veterán závodu dlouhé týdny testováním své jachty v Biskajském zálivu. Zřejmě se osvědčila...
Polohu lodí najdete zde.
3178
Související články
Záchrana v bouři v jižním Atlantiku
Záchrana v bouři v jižním Atlantiku
Ian Herbert Jones účastnící se závodu Golden Globe Race spustil EPIRB v bouři na jihu Atlantiku. Vítr v nárazech dosahoval 88 uzlů.
Drama se šťastným koncem
Drama se šťastným koncem
Tapio Lehtinen, účastník Golden Globe Race zažil noční můru. Ozvala se rána a během 5 minut se jeho jachta potopila. Tapio se pouze stihl evakuovat do záchranného ostrůvku. K nehodě došlo na 40°jižní šířky v Indickém oceánu.
Stačí jen obeplout mys Horn…
Stačí jen obeplout mys Horn…
V 19. století byl mys Horn hlavní překážkou na cestě za kalifornským zlatem. Mnozí za zlaté horečky skončili svůj život v bouřlivých vodách na jihu Ameriky. Dnes proplouvají správným směrem kolem Hornu i sóloví jachtaři. Plavba z východu na západ je však stejně náročná, jako tenkrát.