Search
× Search
Stačí jen obeplout mys Horn…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Stačí jen obeplout mys Horn…

V 19. století byl mys Horn hlavní překážkou na cestě za kalifornským zlatem. Mnozí za zlaté horečky skončili svůj život v bouřlivých vodách na jihu Ameriky. Dnes proplouvají správným směrem kolem Hornu i sóloví jachtaři. Plavba z východu na západ je však stejně náročná, jako tenkrát. Myslím na plachetnici.

Alex Pella a Romain Piliard vypluli před měsícem z Francie, aby se pokusili překonat rekord v plavbě kolem světa „špatným“ směrem, tedy proti směru převažujícího větru, z východu na západ. Plují na trimaranu Use It Again (trimaran, na kterém vytvořila rekord v plavbě kolem světa správným směrem Ellen MacArthur).

Ještě před mysem Horn měla dvojice náskok 6 dní na rekord Jeana Luca Van Den Heede na lodi Adrien. Mys Horn ale není zadarmo a stačilo právě jen 6 dnů, aby o celý náskok přišla.

Nejprve 3 dny čekání v závětří Ohňové země, až se počasí u mysu trochu umoudří. Pak 24 hodin dlouhá stoupačka k mysu. Za 24 hodin rychlý trimaran uplul jen 100 mil! Zdálo by se, že mys je za zády a je vyhráno.

V minulosti ale mnoho lodí obeplouvalo mys několikrát. Zvládly se dostat do Pacifiku, ale bouře je zatlačila zpět. Use It Again se toto nestalo, ale kvůli blížící se bouři, ve které vítr severozápadně od mysu zesílí nad 45 uzlů a u pevniny budou vlny vysoké 8 metrů, ostřílená dvojice zvolila konzervativní řešení. S trimaranem se jachtaři ukryli v ústí kanálu Beagle, aby počkali, na lepší vyhlídky. Vyplout do bouře by znamenalo riskovat poškození lodě a v takovém případě by je vítr tlačil na útesy a možnost dostat se do úkrytu by byla nemožná, nebo mimořádně riskantní. Místo další plavby přišlo na řadu hledání bezpečného úkrytu v Beagle Channel.

Nyní je 34. den rekordního pokusu. V oblasti mysu Horn se pohybují již 7. den a pár dní zde ještě čekat budou. Předpověď není dobrá. Náskok na rekord se rozplynul a oba jachtaři musí projevit svoji trpělivost. Volný čas využívají ke kontrole a opravám lodě. Další bouře se blíží...

Polohu lodě najdete zde.

 

2240
Na horu