Záchrana trosečníka na severním Atlantiku
Na záchraně amerického jachtaře na severním Atlantiku se o víkendu podílela dvě letadla britské pobřežní stráže a tři nákladní lodě. Navzdory brzké lokalizaci však nebyla záchrana jednoduchá.
V pátek večer přijala britská pobřežní stráž dva nouzové signály z EPIRB bóje. V nouzi byla jachta nacházející se 650 mil západně od Irska. Do vzduchu vzlétla dvě pátrací letadla RAF. V sobotu v 08:20 byla objevena plachetnice, respektive její vrak. Polozatopený trup, bez stěžně, se záchranným ostrůvkem v blízkosti. Pobřežní stráž vyzvala trojici nákladních lodí plujících poblíž, aby poskytly pomoc.
Situace na místě nebyla jednoduchá. Na místo připlula jako první nákladní loď Patricia V. Té se však na rozbouřeném moři nepodařilo trosečníka zachránit. O to samé se proto pokusil v neděli ráno tanker Amax Anthem dlouhý 249 metrů a 44 metry široký. Tomu se podařilo v neděli ráno v 06:30 trosečníka zachránit.
Záchrana byla možná jen díky aktivované EPIRB bóji. Veškeré ostatní komunikační zařízení byla na palubě jachty zničena. Od roku 1982, kdy byl systém EPIRB uveden do provozu, se díky němu podařilo zachránit 28 000 osob v nouzi.
1239
Související články
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.
Pip Hare přišla o stěžeň
Pip Hare přišla o stěžeň
Pip Hare to má 800 mil k pevnině. Bez stěžně. Včera v noci její jachta Medallia přišla o stěžeň. Také francouzský jachtař Damien Seguin má za sebou nepříjemné problémy. Potíže ve Vendée Globe se hromadí.
Ulomený foil
Ulomený foil
Druhý ve Vendée Globe Sebastien Simon přišel o foil na pravoboku. To je velká rána pro držitele čtyřiadvacetihodinového rekordu. Znamená to rychlostní ztrátu kolem 30 %.