Vlny přes 20 metrů
Severním Atlantikem přechází rozsáhlá tlaková níže. Tak hluboká, že dno je v nedohlednu. Tlak jižně od Islandu klesl až na 948 hPa. Bouře zvedá vlny vyšší než 20 metrů.
Na mapě na titulním obrázku ze čtečky GRIB souborů zyGRIB to vypadá, že výška nejvyšších vln jižně od středu níže by se měla pohybovat mezi 21 a 22 metry. To už jsou kapitální vlny. Je to dáno nejen silným větrem (rychlost by se měla pohybovat kolem 65 uzlů, což ale znamená, že v poryvech to bude více), ale také poměrně rovnými izobarami, které znamenají, že vítr na velké ploše téměř nemění směr.
Údaje ze zyGRIB jsou ze včerejšího večera. Dnes již vítr pomalu slábne (55 uzlů), níže se vyplňuje. Na našem facebookovém profilu můžete také vidět velmi pěknou animaci níže.
5213
Související články
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Svéráznou kondiční přípravu zvolila parta britských vojáků sloužících na ponorkách Královského námořnictva. Intenzivní trénink trval 35 dnů, čtyři hodiny a 30 minut. Právě tolik času zabralo pětici ponorkářů překonat trasu mezi La Gomerou na Kanárských ostrovech a karibským ostrovem Antigua, neboli trať závodu World´s Toughest Row. Ano, jde skutečně o veslařský závod.