Víte toto o plachtách?
Na palubě máte genu a hlavní plachtu. Neuvažujete o spinakeru, genakeru, Code 0, Code 3, Code 5, blisteru, screacheru nebo jiných plachtách?
Dost, dost, dost! Aby bylo možné o takových plachtách uvažovat, bylo by nejprve třeba vědět, co to vše vlastně znamená. Pak je možné uvažovat o tom, jestli je na svoji jachtu potřebuji.
Označení plachet není ustálené a ani příliš jasné. Čemu my řekneme genaker, to je pro Francouze spinaker. Jejich genaker se zase podobá plachtě typu Code 0. Jiné označení pro to samé mají Němci a jiné Angličané. Je to složité a ani výrobci plachet do toho jasno nevnášejí. Každý má své označení a podobné plachty tak mohou mít různé názvy.
Pojďme tedy od začátku.
Hlavní plachta
Zde předpokládám, že všichni vědí, o co jde. Je to plachta vytažená mezi stěžněm a ráhnem. Hosté na charterových lodích jí obvykle říkají „ta velká plachta“.
Kosatka
Kosatka je vytažená na předním stěhu, na jejím zadním rohu jsou otěže, kterými se plachta ovládá. Plocha kosatky je menší než plocha příďového trojúhelníka, tedy menší než plocha vymezená předním stěhem, stěžněm a palubou. Kosatek může být na palubě více, pak se liší především svojí velikostí a používají se do různě silného větru. Plachty jsou pak označovány čísly.
Genoa
Genoa (gena) je podobná plachta jako kosatka, její plocha je však větší než plocha příďového trojúhelníku. Zasahuje tedy za stěžeň a je větší než kosatka. Procentní označení genoy (např. 130 %) vyjadřuje plochu plachty k ploše příďového trojúhelníku. Kosatka a genoa se často zaměňují. Není třeba si z toho dělat hlavu. Všichni vědí v obou případech, o co jde.
Symetrický spinaker
Foto archiv
Symetrický spinaker
Symetrický spinaker často označujeme jen jako spinaker. Je to plachta, ke jejímuž použití je třeba spinakerový peň. Je určena na zadoboční až zadní vítr. Výrobce plachet North Sails má v současnosti v nabídce pro závodní jachty 6 spinakerů s označením S1, S1.5, S2, S3, S4, S5. Liší se tím, jestli jde o plachty optimalizované více na zaďák, nebo více na bočák. Dále se liší silou větru, pro který jsou určeny.
Asymetrický spinaker
Foto archiv
Asymetrický spinaker
Tato plachta je uchycena na příďovém kování nebo na čelenu. U nás je obvykle označována jako genaker. Opět jde o plachty na zadoboční až boční vítr. V podání firmy North Sails jde o plachty označované jako A. V současné nabídce pro závodní jachty je k dispozici 6 modelů A1, A1.5, A2, A3, A4, A5. Stejně jako u spinakeru jde o rozdíly mezi ideálním směrem větru a jeho silou.
Genaker
Pro turistické jachtaře má North Sails v nabídce cruising genaker. Jde o podobnou plachtu jako je asymetrický spinaker. Vytahuje se z příďového kování nebo z čelenu. Na rozdíl od závodních asymetrických spinakerů jde o méně hlubokou univerzálnější plachtu, která je při ovládání „hodnější“. Plachty nesou označení G a jsou k dispozici v provedení G Zero, G1 a G2. Znovu je rozdíl v ideálním směru větru pro jednotlivé plachty.
Code 0
Další řadou plachet jsou plachty s označením Code. Nemusí jít jen o Code 0. Jde o plachty, které jsou na pomezí mezi spinakery a plachtami na plavbu proti větru. Často připomínají svým vzhledem velké genoy. Jde o poměrně univerzální plachty, se kterými je možné stoupat cca od 55° na skutečný vítr, ale také plout na zadobok. Jde o plachty, které jsou velmi užitečné na moderních jachtách, které jsou vybaveny jen malou kosatkou a chybí jim ve slabém větru výkon.
Tyto plachty se vytahují na příď nebo na čelen, v předním lemu mají všité speciální lano a jsou vybaveny rolfokem. Jde tedy o rolovací plachty, které se snadno ovládají.
12286
Související články
30 uzlů? 40 uzlů? Spinaker?
30 uzlů? 40 uzlů? Spinaker?
Do jak silného větru můžete vytáhnout spinaker? Tedy abyste ho dokázali také v pořádku stáhnout. Ptali jsme se Milana Koláčka.
Plachty – co o nich nevíte
Plachty – co o nich nevíte
Plachty jsou motorem plachetnice. U charterových jachet na Jadranu to tak sice často nevypadá, ale u závodních lodí to platí na 100 %. jak je to s plachtami na Vendée Globe?
Nejlepší závodní video roku je...
Nejlepší závodní video roku je...
Vítr na České námořní rallye hází organizátorům klacky pod nohy. Bezvětří využívají závodníci i podpůrný tým všelijak. Kameraman Ivo Legner připravil včera zřejmě nejlepší závodní video roku. Výhodou je, že má i edukativní podtext. Podívejte se, jak se na závodních lodích pracuje s genakery.