Tuleň středomořský spatřen na Mljetu
Pracovníci Národního parku Mljet při monitoringu kormoránů zahlédli a vyfotili tuleně středomořského. Je to poprvé po 40 letech, co byl jeho výskyt v NP Mljet potvrzen.
Tvor, který dříve obýval břehy Středozemního moře, byl málem vyhuben a populace se zachránila jen na několika lokalitách ve Středomoří. Velkým nepřítelem dříve byli rybáři a jejich intenzivní rybolov, dnes je to hlavně turistika. Tuleň může dorůst délky 2,5 metru a hmotnosti do 300 kg.
Populace tuleňů potřebuje k přežití bohatá loviště ryb a místa, kde není rušena. Samice vyvádějí mladé v jeskyních na pobřeží od května do listopadu. V Národním parku Mljet je hospodářský rybolov zakázán do vzdálenosti 500 m od pobřeží a kotvení jachet je povoleno pouze v zátokách Polače a Pomena. Jinde by měl být pro tuleně klid.
Chorvaté připravili pravidla pro případné setkání s tuleněm. Přinášíme je níže v Google překladu. Mějte je na paměti především při objevování jeskyň na pobřeží. Samice s mládětem zahnaná do úzkých může být nebezpečný protivník.
Pravidla chování při setkání s tuleněm středomořským
Za účelem zachování a zlepšení populace tuleňů středomořských v chorvatské části Jadranu přijalo Ministerstvo životního prostředí a přírody (nyní Ministerstvo životního prostředí a energetiky) pravidla chování při setkání s tuleněm středomořským na moři, před v jeskyních, na pobřeží nebo při plavbě na člunu.
Chování při setkání s tuleněm středomořským na moři
Pokud je při potápění nebo plavání zahlédnut tuleň středomořský, je nutné se uklidnit, nepřibližovat se ke zvířeti a nedělat prudké pohyby, které by ho mohly vyrušit nebo odehnat a pomalu a v klidu od něj plavat.
Chování při setkání s tuleněm před a v jeskyních
Do mořských jeskyní, které byly zaznamenány jako potenciální stanoviště tuleňů ve Středozemním moři, a do potenciálních oblastí tření se nesmí vstupovat (veřejné informace příslušné veřejné instituce).
Pokud si všimnete středomořského tuleně při návštěvě jiné jeskyně, měli byste zůstat v klidu a nedělat prudké pohyby. Není vhodné zacházet hlouběji do jeskyně, mohlo by to zvíře rozrušit a být agresivní, zvláště pokud se jedná o samici s mládětem. Je nutné ustoupit zpět ke vchodu do jeskyně a přitom se držet stěny jeskyně, aby se zvíře necítilo jako v pasti. To by zajistilo volný vstup do jeskyně a zvíře mohlo uniknout, pokud by se cítilo ohroženo. Nikdy se nepokoušejte plavat nebo se potápět hlouběji směrem k jeskyni.
Chování při setkání s tuleněm na pobřeží
Pokud je na břehu zahlédnut tuleň středomořský, je nutné zachovat klid a nedělat prudké pohyby. Nejlepší je schovat se a zvíře pozorovat. Tuleň na souši nutně nepotřebuje zásah člověka, protože to může být jedinec línající nebo v hlubokém spánku. Je vhodné zvíře vyfotografovat nebo pozorně pozorovat a posoudit tak velikost zvířete, barvu, chování a další detaily související se setkáním.
Chování při setkání s tuleněm na člunu / motorovém člunu
Projížďky turistickými čluny / motorovými čluny nejsou povoleny v oblasti, kde je zaznamenáno časté pozorování tuleňů a kde je možnost čerstvého tření (informace veřejnosti ze strany příslušné veřejné instituce).
Pokud je z lodi / motorového člunu spatřen tuleň středomořský, je nutné zastavit plavidlo a počkat, až se zvíře vzdálí.
V moři je nutné se zdržovat ve vzdálenosti alespoň 30 m od zvířete a na souši (pláž, jeskyně) ve vzdálenosti alespoň 20 m.
Každé pozorování tuleně středomořského, ať už zraněného, nemocného nebo uhynulého, je nutné hlásit na linku 112 nebo přímo na ZZOP. Je také možné upozornit Středozemní medvědí skupinu, která všechny údaje sestaví a předloží Ministerstvu ochrany životního prostředí a energetiky – Ředitelství ochrany přírody a ZZOP.
Jakékoli úmyslné obtěžování tuleně středomořského by mělo být oznámeno Státnímu inspektorátu.
1843