Thomson, Simon, Davies ze hry, Burton s problémy
V Kapském Městě skončil na konci týdne závod pro trio Alex Thomson, Sebastien Simon a Samantha Davies. Louis Burton se nejprve dostal na druhé místo, aby se pak znovu kvůli technickým problémům vrátil na třetí. Takové je dění konce týdne ve Vendée Globe.
Simon a Samantha Davies museli odstoupit po kolizi s UFO. Simonovi teklo do lodě kolem utrženého pouzdra na foil, Davies má popraskané podélné výztuhy kolem kýlu. Z tria, které skončilo na jihu Afriky chce jen Samantha Davies po opravách pokračovat dále, samozřejmě mimo závod. Nadace sponzorující její jachtu vybírá finance na operace srdce pro děti z rozvojového světa a Samantha díky pokračování bude i nadále vybírat finance pro tento účel.
Louis Burton
Na druhé místo se ve čtvrtek trochu překvapivě dostal Louis Burton. Nenápadný chlapík ze ST. Malo se pohybuje mimo elitní skupinu francouzských jachtařů, kteří jsou soustředěni na jihu Bretaně. Připravuje se sám. Jeho jachta má s plavbou okolo světa zkušenosti, jde o Banque Populaire, na které Armel Le Cléac´h vyhrál poslední ročník Vendée Globe. Ani Burton není nováčkem, v 35 letech již jede svoji třetí Vendée Globe. V první musel po kolizi s rybářem odstoupit už v Biskaji, ale ve druhé chytrou jízdou vybojoval 6. místo. Nyní opět jede po velmi pěkné trajektorii, drží se co nejblíže jižní povolené hranice trasy a díky tomu šetří míle.
Sobota však znamenala pro Burtona problémy. Autopilot se zbláznil a nemohl najít čidlo stavu kormidla a vracel chybové hlášky. Autopilot vede loď v podstatě po celou dobu závodu, proto plavba bez něj je nemožná. Zřejmě se však nakonec podařilo vše opravit, protože nyní již znovu nabral rychlost.
Volnější tempo
Na čele je stále se solidním náskokem cca 230 mil Charlie Dalin, za ním Thomas Ruyant. Louis Burton ztrácí 260 mil. Všichni na čele zvolnili. Indický oceán je známý mnohem chaotičtějším stavem moře, který nutí závodníky dát nohu z plynu a šetřit loď. Svoji roli v tom hraje i nehoda Kevina Escoffiera, kterou by nikdo nechtěl opakovat.
Na čtvrtém místě pluje první loď bez foilů Groupe Apicil Damiena Seguina. Nejvíce mil za posledních 24 hodin uplul Boris Herrmann. K dnešnímu vítězství mu stačilo 390,8 míle.
Nezapomeňte na naši online přednášku o Vendée Globe, která bude ve čtvrtek.
Polohu lodí najdete zde.
3165
Související články
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem v úterý
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem v úterý
V úterý od 19:00 se můžete zúčastnit webináře o právě probíhající Vendée Globe. O závodu a jeho průběhu vám více řekne Milan Koláček, vynikající offshore jachtař, kterého všichni čtenáři Lodních novin znají.
Kdo naskočí do rychlíku?
Kdo naskočí do rychlíku?
Ve Vendée Globe důležitý okamžik pro favority. Nyní se hraje o to, kdo stihne naskočit do rozjetého vlaku, který bez zastávky míří k mysu Dobré naděje. Kdo naskočí, zmizí soupeřům, kterým se to nepodaří. Ztráta zde už nemusí být dohnatelná.
Bezvětří, rekord, bezvětří
Bezvětří, rekord, bezvětří
Letošní Vendée Globe je zatím zajímavá, ale pomalá (až na již druhý 24h rekord). Místo pasátu 3 dny bez větru, následoval krátký pasát a dnes už rovníkové tišiny. Rekord na rovník Alexe Thomsona z roku 2016 má hodnotu 9 dnů a 7 hodin. Dnes je to už přes 10 dnů a na rovník téměř 400 mil.