Search
× Search
Těžká váha proti turbínám na moři
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Těžká váha proti turbínám na moři

Od loňského prosince uhynuly na východním pobřeží Spojených států zhruba dvě desítky keporkaků, třetina z nich v blízkosti New Jersey. Právě v této oblasti se intenzivně budují mořské větrné elektrárny. Za oceánem se tak rozproudila debata o příčinné souvislosti, která staví skupiny environmentalistů proti sobě.

Jednoznačné důkazy o souvislosti mezi výstavbou větrných farem a úmrtími velryb chybí, proti tyčení elektráren se přesto již zformovala koalice tvořená odpůrci větrné energetiky, zástupci místních ekologických skupin a lokálními politiky a celebritami. Podle nich má budování elektráren závažné důsledky pro mořský život.

Zatím však tito nepravděpodobní spojenci většího úspěchu nedosáhli, zástupci vlády i energetických společností se podle agentury Bloomberg omezili na vyjádření, že výstavba pokračuje podle plánu. „Tyto skupiny, které se staví proti rozvoji čisté energie, jen šíří dezinformace,“ komentoval snahy protistrany JC Sandberg, šéf právního oddělení oborové organizace American Clean Power Association.

Zastánci výstavby argumentují tím, že podle NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) se počátek častějších úmrtí keporkaků na východním pobřeží datuje do roku 2016, tedy dávno před tím, než se tam začala rozvíjet mořská větrná energetika. Od té doby NOAA zaznamenala 180 případů uvíznutí velryb na pobřeží s následkem smrti. Zhruba ve 40 procentech případů byl důvodem kontakt s lodí či zamotání do sítě.  

To však neznamená, že by samotná NOAA hořela pro výstavbu mořských windparků. „Další hluk, provoz pravidel a změny prostředí pod hladinou související s výstavbou turbín pravděpodobně způsobí velrybám stres a povedou k dalším důsledkům pro jejich populace,“ varoval již v loňském roce regulátora zodpovědného za mořskou energetiku šéf sekce chráněných druhů v NOAA Sean Hayes.

Aktuální vlna úhynů keporkaků pak vedla k dalšími iniciativám. Přímo na Washington se obrátily ochranářské skupiny vedené organizací Clean Ocean Action a také několik starostů ze státu New Jersey s tím, aby úřady zastavily rozvojové aktivity na moři. Osud velryb tak najednou zajímá i zastánce konzervativní energetiky či mediální hvězdy, jako je moderátor Fox News Tucker Carlson, který turbíny odsoudil ve své talk show.  

Zástupci firem Vineyard Wind a Orsted AS, které se na výstavbě parků v dotčené oblasti podílejí, vylučují, že by jejich lodě přišly do kontaktu s velrybami, a zdůrazňují, že ochrana mořské fauny a flóry patří k jejich prioritám.

Odvětví mořské větrné energetiky prochází ve Spojených státech bouřlivým rozvojem. Loni zaplatili developeři za koncesi na výstavbu parků u pobřeží New Yorku a New Jersey v jediné aukci 4,4 miliardy dolarů. Americké ministerstvo energetiky předpokládá, že celkové výdaje v oblasti mořské větrné energetiky by do roku 2030 měly dosáhnout 100 miliard dolarů.

Přitom se ale odvětví v zámoří muselo v nedávné minulosti vypořádat s řadou překážek, ať už to byla nedůvěra či přímo odpor obyvatel, inflace či narušený dodavatelský řetězec. Současná „velrybí kauza“ není ani z pohledu ochrany životní prostředí první kaňkou na offshore větrné energetice. Již dříve ekologové poukazovali například na ničivý vliv rotorů na ptačí populace, tématem pro meteorology a oceánografy je zase negativní vliv větrných farem na oceánskou dynamiku, tedy proudění větru a mořské proudy. 

 

 

733
Na horu