Stále se hraje o fantastický rekord
Charles Caudrelier je v Pacifiku. Za sebou má rekordní překonání (sólové) Indického oceánu (8 dnů, 8 hodin a 20 minut) a zároveň sólový rekord z Bretaně k australskému mysu Leeuwin (18 dnů, 6 hodin a 15 minut). Už je možné říci, že by mohl překonat 7 let starý sólový rekord kolem světa Francoise Gabarta.
Ve hře však je také absolutní rekord kolem světa, který drží Francis Joyon se svým týmem. Je také starý 7 let. Má hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut. Také tento rekord by mohl být v dosahu. I když … Caudrelier zaostává. Při současném tempu by však rozhodoval Atlantik.
V sólové regatě kolem světa Arkea Ultim Challenge se děje něco, o čem ani optimisté nemluvili nahlas. Po polovině závodu kolem světa má Charles Caudrelier v dosahu rekordní čas. Proč je to tak překvapivé?
Závod nevhodný pro rekord
Důvody jsou dva. V první řadě je to okamžik startu. Při rekordních pokusech okolo světa čekají jejich účastníci i měsíce na vhodný okamžik startu. Plavbu na jih Atlantikem do Indického oceánu je možné naplánovat podle předpovědi. Natolik stačí kvalita dnešních předpovědí. Měsíce se čeká na vhodný okamžik startu. Aby se sešly optimální podmínky po startu až do pasátu severní polokoule, aby vál slušný pasát, aby nebyly rovníkové tišiny příliš rozsáhlé, aby pasát jižní polokoule nebyl příliš stočený k jihu a … A aby se u brazilského pobřeží chystala na cestu k jihovýchodu tlaková níže s frontálním systémem, který rekord popožene nejméně k Africe, nebo až ke Kerguelenovým ostrovům. Nebo dokonce k Austrálii. Zdá se vám to jako příliš mnoho požadavků? Ano, je toho příliš. Také se stalo, že některé týmy se navzdory čekání na cestu nevydaly. A například držitele absolutního rekordu tým IDEC Sport dovezla jedna tlaková níže od Brazílie až k Austrálii.
Charles Caudrelier si čas startu nemohl vybrat. To se zdálo před startem jako velké mínus.
Druhým důvodem je zakázaná zóna, která se aplikuje na jihu při závodech a nikoli při rekordních pokusech. Během Arkea Ultime Challenge (stejně jako při Vendée Globe, nebo The Ocean Race) je v Jižním oceánu vymezena zakázaná zóna. Důvodem je možný výskyt ledovců v této zóně. Místy je tato zóna vytažena až na 45°jižní šířky.
Zakázaná zóna má na rekord dva negativní vlivy. Začneme tím jednodušším. Obeplouvám-li svět jižně od rovníku, čím dále na jihu pluji, tím je trasa kratší. Zakázaná zóna trasu prodlužuje.
Druhým negativem zakázané zóny je horší možnost využití vhodných podmínek. Při závodu musí často závodníci bojovat se slabým větrem, nebo dokonce s větrem nepříznivého směru, protože jsou zakázanou zónou vytlačeni do oblasti, kam zasahují tlakové výše. Nemají možnost volby.
Například již zmíněný držitel absolutního rekordu IDEC Sport plul v jižním Indickém oceánu pod 55°jižní šířky, zatímco Charles Caudrelier na Maxi Edmond de Rothschild vystoupal v jednu chvíli až na 40°.
Už letí Pacifikem
Nyní má Caudrelier za sebou Nový Zéland a stále uhání stabilní rychlostí přes 30 uzlů na východ. Podíváme-li se zpět, dá se říci, že rychlost mezi 30 a 35 uzly je taková běžná cestovní rychlost trimaranu Maxi Edmond de Rothschild.
Na své soupeře má Caudrelier náskok téměř 2500 mil. To je pořádná porce. Je ale nutné připomenout, že svoji zásluhu na tom má také jeho tým weather routerů, kteří sedí u monitorů v Bretani, v Lorientu a připravují navigaci. Podíváte-li se na dosavadní trajektorii Maxi Edmond de Rothschild, jde o téměř ideální trasu. Snad s jedinou výjimkou východně od Kerguelenových ostrovů, kdy byl Caudrelier donucen již zmíněnou zakázanou zónou k 13 halzám během 30 hodin.
Oba rekordy v dosahu
Caudrelier má před sebou celý Pacifik. 4200 mil k mysu Horn. Absolutní rekord mezi Bretaní a mysem Horn drží trimaran IDEC Sport časem 26 dnů, 15 hodin a 45 minut. Caudrelier je nyní na cestě 22. den. Absolutní rekord k Hornu tedy neohrozí. Mohl by ale překonat Gabartův sólový rekord, který má hodnotu 29 dnů, 3 hodiny a 15 minut. 4200 mil, které má před sebou, by musel zvládnout za méně než 7 dnů a cca 5 hodin. Při pohledu zpět to není nedosažitelné. Uvidíme, však, co počasí před mysem Horn.
Stále jsou ale v dosahu oba rekordy. Jak sólový, tak rekord absolutní. A rozhodovat se bude, pokud Caudrelier v Pacifiku udrží tempo, v Atlantiku.
Polohu lodí najdete zde.
453
Související články
Kolik mil je možné uplout za 24 hodin
Kolik mil je možné uplout za 24 hodin
Kolik mil můžete uplout za 24 hodin na plachetnici dlouhé 6,5 metru? Caroline Boule překonala za jediný den 322,7 míle a vytvořila nový rekord ve třídě Classe Mini.
Rekord Aegean 600 zastíněn tragickou nehodou
Rekord Aegean 600 zastíněn tragickou nehodou
Letošní ročník regaty Aegean 600 se zapíše do historie novým rekordním časem 1 den, 13 hodin a 18 minut, které potřeboval k překonání náročné trasy MOD trimaran Zoulou. Závod však bude poznamenán tragickou nehodou jachty Pogo 44 Heaven u ostrova Kasos.
50 dnů kolem světa
50 dnů kolem světa
Charles Caudrelier obeplul svět sólo za 50 dnů, 19 hodin a 7 minut a stal se prvním vítězem závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Jen dva sóloví jachtaři dokázali obeplout svět rychleji. Držitel rekordu Francois Gabart za 42 dnů, 16 hodin a 40 minut a Thomas Coville za 49 dnů, 3 hodiny a 7 minut.