Search
× Search
Skrytý „půvab“ sankcí: Západ za údržbu jachet oligarchů může zaplatit miliardy
Jan Koukal

Skrytý „půvab“ sankcí: Západ za údržbu jachet oligarchů může zaplatit miliardy

Se zabavováním jachet ruských miliardářů není spojen jen pocit uspokojení z dobře namířeného zásahu do okolí ruského prezidenta. Prozaickou stránkou této činnosti je povinnost úřadů udržovat zabavený majetek v náležitém stavu.

Když Španělsko minulý týden na žádost Spojených států zabavilo superjachtu Tango ruského miliardáře Viktora Vekselberga, v novém oddělení amerického ministerstva spravedlnosti nazvaném KleptoCapture slavili. Toto oddělení americká administrativa ustavila právě proto, aby jeho úředníci slídili po majetku sankcionovaných osob. Jenže jak upozorňuje agentura Bloomberg, se zabavováním majetku je spojena i zodpovědnost a v některých případech i dost nákladná.

Je si toho dobře vědom i newyorský federální prokurátor Andrew Adams, který byl minulý měsíc jmenován šéfem oddělení KleptoCapture. Vláda si nemůže dovolit, aby zabavený majetek pod její správou ztrácel na hodnotě. V případě zabavených jachet to znamená zajistit jejich pojištění a tým lidí, kteří budou provádět potřebnou údržbu. "Pracujeme na tom," uvedl Adams.

Superjachtu Tango dlouhou 78 metrů úřad zabavil na základě porušení zákonů, konkrétně "bankovních podvodů, praní špinavých peněz a sankčních zákonů," uvádí zpráva ministerstva. Vekselberg je na americkém sankčním seznamu již od roku 2018.

Hodnota lodi Tango je odhadována na 95 milionů dolarů. Roční náklady na provoz superjachet obvykle činí asi 10 procent její hodnoty, v případě Tanga tedy v přepočtu zhruba 213 milionů korun. Jen v evropských přístavech přitom bylo v posledních týdnech zabaveno vícero jachet v souhrnné hodnotě zhruba 2,3 miliardy dolarů. Pokud se tedy konflikt na Ukrajině protáhne a odvetný sankční režim bude trvat jeden rok, zaplatí Západ Putinovým kumpánům servis jachet za více než 5 miliard korun.

1893
Na horu