Raceboard World Masters 2025
Závodu Raceboard World Masters se zúčastnilo celkem 51 závodníků ze 12 zemí. Na místo dorazila i legenda windsurfingu, 82 letý Bruce Matlack z USA, který vyhrál historicky první Mistrovství světa na windsurfingu.
Závod byl vlastně generálka na podzimní Mistrovství světa Raceboardů ve Francii, protože na longboardech zatím mnoho mladších surfařů než Masters nezávodí. Zdůrazňuji "zatím", protože doufám že popularita skluzového surfování prudce vzroste a mladí jachtaři houfně začnou létat na windsurfingu i podobných novodobých nesmyslech, protože je to prostě "cool". Příkladem mohou být dva slovenští junioři, kteří se ve vloženém závodě Super Cup zúčastnili všech rozjížděk a rozhodně se ve světové konkurenci neztratili. Přestože, stejně jako 3 účastnící se ženy, závodí s menšími plachtami 8,5 m2, kdy my dospěláci máme povolenou maximální plochu plachty o metr větší.
Na právě skončeném MS byl velmi zajímavý boj o první místo, kde se úřadující mistr Evropy z polského Pucku 2024 Maxmilian Wojcik utkal s vícemistrem Evropy a třetím ze světového šampionátu 2024 ve španělské Cadizu Patrikem Pollákem. Pro Patrika je Domaša domácí voda, takže nastupoval krom tíhy s organizací závodu také se znalostí záludností hřiště.
Patrik je československá legenda, reprezentoval ještě ČSSR a ač slovenská jednička na Raceboardu, na olympiádě TOKYO 2020 byl trenérem Českého olympijského týmu, tedy Karla Lavického na windsurfingu RSX. Paťo měl současně na starosti hlavní tíhu organizace tohoto MS, přesto dokázal jako Grandmaster bojovat s o 12 let mladším polským borcen Maxem ve všech 15 odjetých rozjížďkách a většinu závodu byl na prvním místě. Štěstí se přelévalo mezi Maxem a Patrikem, kdy nakonec v poslední 15. rozjížďce urval Max celkové zlato na svoji stranu.
Raceboard World Masters 2025
Stupně vítězů
Celkově z české výpravy byl nejlepší Radim Kamenský na celkovém 4. místě, kdy ho od třetího Francouze Erica Belota dělilo pouze 10 bodů a borci za ním už propastně nestíhali. K zasloužené bramborové medaili Radimovi přibyla ještě stříbrná, byl totiž druhý v kategorii Senior+, dříve nazývaný Masters.
Na dalších místech byl Jiří Král na celkovém 12. místě a 4. v kategorii Grand Masters, 16. Pavel Kamenský jako 7. Grand Master, 18. Martin Pospíšil jako 5. v kategorii Legends (dříve nazývané Vetarans), 28. Pavel Hrubý na 7. místě v Legends. Další české legendy Petr Vrána, Jiří Loos a Super Legenda Lubomí Mielac brali celkové 38.,39. a 48. místo – viz výsledková listina.
Já jsem výsledkově nenaplnil papírové očekávání medaile v kategorii Legends, když jsem v Legendách vyhrál na Domaše předzávod Čerešnička v příjemném teplém jižním větru. Na následujícím MS pak foukal celých 5 dní silný převážně severozápadní a severní vítr a to hrálo do not mým soupeřům z australského Sydney, ndrsného Baltu i slovenským kamarádům z ještě drsnější východoslovenské Domaše. Přece jen na brněnském Priglu se vlny neudělají a fouká tu jednou za uherský rok, takže si mě mořští vlci tentokrát „namazali na chleba“.
Příští světové závody jsou Mistrovství Evropy v lotyšské Rize v srpnu 2025 a říjnové téměř zimní mistrovství světa na francouzské Riviéře – naštěstí Středozemní moře bez oceánských vln.
Český tým tyto závody jistě obsadí a budeme bojovat s mořskými národy jako lvi. Tak nám držte palce.
Celý průběh závodu včetně výsledků i všechny fotografie a videoklipů jsou po jednotlivých 5 závodních dnech zde a zde.
Povedený filmový videoklip, natočený a odvysílaný v průběhu závodu slovenskou televizí Markýza je ke shlédnutí zde.
165
Související články
Mistrovství Evropy Raceboardů na Baltu v polském Pucku
Mistrovství Evropy Raceboardů na Baltu v polském Pucku
Letos bylo Mistrovství Evropy ve windsurfingové třídě Raceboard naplánováno na druhý červnový týden do malebného polského městečka Puck na pobřeží Baltu. Tato mělká zátoka je před velkými vlnami od severních větrů chráněná poloostrovem Hel a poskytuje ideální bezpečné podmínky pro závody i trénink všech windsurfingových i jachtařských tříd. Souběžně se závodem probíhal intenzivní trénink olympijských IQ foilů před jejich navazujícím mistrovstvím, do kterého se připojila i naše hvězdná juniorská reprezentantka Krystýna Pińosová.
Jachtařkou roku 2023 znovu Kristýna Piňosová
Jachtařkou roku 2023 znovu Kristýna Piňosová
Stejně jako v loňském roce se absolutní vítězkou ankety Jachtař roku 2023 a zároveň suverénní vítězkou kategorie juniorek stala Kristýna Piňosová z RODOP iQFoil teamu.
Bronz pro windsurfařku Kristýnu Piňosovou
Bronz pro windsurfařku Kristýnu Piňosovou
Kristýna Piňosová z RODOP Junior iQFoil Teamu má další medaili! Tentokrát je to bronz, který naše úspěšná juniorka vybojovala ve španělském Cadizu na mistrovství světa do 19 let olympijské třídy iQFoil. Porazila ji jen vítězka Norka Tuva Oppedal a druhá Němka Sophia Meyer.