Search
× Search
Jachtařkou roku 2023 znovu Kristýna Piňosová
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Jachtařkou roku 2023 znovu Kristýna Piňosová

Stejně jako v loňském roce se absolutní vítězkou ankety Jachtař roku 2023 a zároveň suverénní vítězkou kategorie juniorek stala Kristýna Piňosová z RODOP iQFoil teamu.

Úspěch RODOP iQFoil teamu podtrhl jeho kouč Milan Hájek, který se stal podruhé za sebou Trenérem roku, a také David Drda, který vyhrál kategorii juniorů. Ocenění za mimořádný přínos českému jachtingu se Výkonný výbor Českého svazu jachtingu rozhodl udělit Martinovi Kulíkovi, majiteli společnosti RODOP, který jachting dlouhodobě podporuje.

„Bylo to pro mě obrovské překvapení a mám z toho velikou radost,“ smála se po vyhlášení Kristýna Piňosová. „Nevěřila jsem, že mi tolik jachtařů pošle hlasy, že to bude opět stačit na vítězství. Všem za to moc děkuji. Již za týden odlétáme s Davidem a s Milanem i s dalšími členy české reprezentace do Brazílie na mistrovství světa World Sailing. Bude to můj poslední juniorský závod v kategorii do 19 let, tak doufám, že se mi podaří vybojovat opět medaili,“ věří. Dál bude Kristýna trénovat stejně jako ostatní naši dospělí windsurfaři s mezinárodní skupinou na Lanzarote, kde se příští rok pojede mistrovství světa. Poslední možnost, jak se kvalifikovat na olympiádu, bude v dubnu ze světového poháru ve francouzském Hyeres. Ani tam nebude Kristýna chybět a pojede tam s ní i trenér Milan Hájek, který se musí ale věnovat především juniorům. „S Milanem jsme si výborně sedli, je to skvělý trenér,“ chválí Kristýna. „Jsem ráda, že můžu s Milanem trénovat, alespoň částečně. Je velmi těžké najít dobrého trenéra, navíc teď rok před olympiádou jsou všichni rozebraní… Je hodně závodníků a málo trenérů. Budu také spolupracovat s mentálním koučem Milanem Moravcem, s nímž spolupracuje například Eva Samková. Myslím, že by mně to mohlo hodně pomoci. Důležitá je také pořádná fyzická příprava, lyže, kolo… Kristýna je ve třetím ročníku gymnázia, které zvládá s vyznamenáním. Maturita ji čeká až v roce 2025, tedy v roce po olympiádě, kdy se to dá nejlépe zvládnout.

„Jsem absolutně nadšený, vůbec jsem nečekal, že bych byl na bedně. Chtěl bych poděkovat všem, kdo pro mě hlasovali,“ přidal se David Drda, který se stejně jako Kristýna chystá hned po Novém roce na Lanzarote. „Budu trénovat se skupinou kluků, kteří také všichni končí v kategorii U19. Věřím, že po olympiádě se nám podaří vytvořit kvalitní skupinu, v níž se budeme připravovat na olympiádu 2028 v Los Angeles,“ plánuje David.

A jak hodnotí úspěch svých svěřenců trenér roku Milan Hájek? „Nebylo to tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Celý tým jde dopředu, výsledky všech se stále zlepšují a ukazuje se, že trénink v týmu je cestou, kterou by se měli všichni naši reprezentanti vydat. Kristýna letos vybojovala titul mistryně Evropy do 19 let na Gardě a bronz na mistrovství světa do 19 let v Cadizu. To jsou obě místa, kde hodně trénujeme, takže známe místní podmínky. Každý úspěch posouvá celý tým. Řevnivost v týmu samozřejmě je, ale ne tak velká, aby tým nebyl schopen společně trénovat. Doufám, že budeme v nastoleném trendu pokračovat i nadále.“

Celkové pořadí

Na celkovém druhém místě za Kristýnou Piňosovou z TJ Rapid Brno v anketě skončil teprve 13letý závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa a třetí místo obsadil veterán a nejaktivnější dospělý jachtař Martin Pospíšil z Jachtklubu Brno.

Kategorie muži

Tuto kategorii ovládli závodníci z Jachtklubu Brno. Vyhrál o pouhých šest bodů Viktor Teplý před svým bratrem Ondřejem Teplým. Oba závodí v olympijské třídě ILCA 7 a oba se snaží o kvalifikaci na OH 2024 v Paříži. Na třetím místě skončil Martin Pospíšil, který vede žebříček ČSJ dospělých. Závodí v mnoha lodních třídách, v sezoně 2023 odjel 44 závodů, z toho 11 z nich vyhrál.

Kategorie ženy

Mezi ženami zvítězila stejně jako vloni Alessia Palanti z YC CERE, která se narodila a žije v Itálii. Nyní trénuje na Sardinii. Od roku 2021 závodí na olympijské třídě ILCA 6. Jejím největším letošním úspěchem je osmé místo na juniorském MS do 21 let. Stále se zlepšuje je velkou nadějí pro kvalifikaci na OH 2024.

Druhá byla také stejně jako vloni windsurfařka Barbora Švíková, také z YC CERE, která velmi úspěšně závodí na iQFoilu. Ač ještě juniorka, úspěšně se prosazuje i v seniorské kategorii. I nejím cílem je kvalifikace na OH 2024.

Třetí skončila Klára Himmelová z YC Nechranice, která závodí na olympijské třídě ILCA 6 a jejím velkým snem je účast na OH v Paříži.

Kategorie junioři

Mezi juniory zvítězil windsurfař David Drda z TJ Delfín Jablonec, který v loňském roce závodil převážně v olympijské třídě iQFoil a také ve slalomu. Jeho cílem jsou olympijské hry a PWA. Na začátku prosince letí do Brazílie na juniorské mistrovství světa World Sailing.

Na druhém místě skončili Lukáš Kraus a Ondřej Baštář (Jachtklub Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň), kteří závodí na 29eru. Letos společně dosáhli historického úspěchu, když na mistrovství světa třídy 29er zajeli 32. místo z 204 lodí. Příští rok už plánují přestup na olympijský 49er. Nyní trénují na Mallorce. Na začátku prosince letí stejně jako David Drda a Kristýna Piňosová do Brazílie na juniorské mistrovství světa World Sailing.

Třetí místo obsadil teprve 13letý závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa. Nejradši má Gardu, kde se mu daří. Tam také vybojoval 10. místo na největším závodě třídy Optimist na světě na Garda Meetingu, kterého se zúčastnilo 1 055 lodí. Na konci sezony už přestoupil na třídu ILCA 4. Vede žebříček ČSJ.

Kategorie juniorky

Za vítěznou Jachtařkou roku Kristýnou Piňosovou skončila na druhém místě Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno, závodnice tříd ILCA 4 a 6 získala letos dva tituly mistryně ČR v obou těchto třídách a zajela několik skvělých mezinárodních závodů, včetně 10. místa na mistrovství Evropy třídy ILCA 4. A třetí místo získaly sestry Monika a Kristýna Křenkovy z YC Lodní Sporty Brno, dvojčata, která letos vybojovala titul mistryň Evropy i vice mistryň světa ve třídě RS Feva.

Kategorie týmy

Soutěž týmů ovládl JACHTKLUB BRNO vedený Martinem Pospíšilem a složený z členů Jachtklubu Brno (Martin Pospíšil, Tomáš Hlavsa, Jan Hykrda, Tomáš Karas, Petr Sokol, Ivo Diviš, Šimon Mareček, Antonín Podzimek, David Hakl, Petr Kokeš). Závodí na různých lodích a v různém složení už několik let. V roce 2023 se mu opět dařilo, zajel vynikající výsledky ve všech významných závodech, kterých se zúčastnil. 
„Je to neuvěřitelné. To, že jsem byl nominovaný na jachtaře roku, jsem považoval za vrchol kariéry, vůbec jsem nečekal, že bych mohl být vyhlášen mezi muži na třetím místě. A k tomu vítězství v týmech. Mám obrovskou radost,“ přiznal Martin Pospíšil, kapitán týmu z Jachtklubu Brno. „Už můžu s jachtingem skončit, dosáhl jsem absolutního vrcholu. Tým je výborný, námořní jachting je o týmové práci a je úžasné, že máme v týmu několik mladých jachtařů a že je to s námi baví. Díky nim loď daleko lépe zvládáme. I když to tak nevypadá, tak ale většinu závodů odjedu doma na Brněnské přehradě, protože je to podstatně jednodušší – závodí se každou středu, sobotu a neděli. Balení na závody a spaní pod stanem, to už pro mě zas tak není… Raději zůstávám doma.“

Druhé místo získal HEBE SAILING TEAM z Českého Yacht Klubu ve složení Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Martin Trčka, Tomáš Musil, Pavel Bobek, David Kovařík, Petr Stejskal, Marek Filinger, Petr Solař, Matěj Jurečka, Tomáš Peterka a Libor Hošek. Tým závodí na námořní plachetnici M37 a letos zaznamenal četné mezinárodní úspěchy.

A třetí skončil TŘI SESTRY SAILING TEAM ve složení Tomáš Magor Doležal, Milan Hájek, Adam Skin Plhoň, Stanislav Chudoba, Jan Kittler, Pavel Rozsypal, Jakub Balada, Viktor Sadílek, Jakub Jírovec a Tereza Kramolišová. Profesionální český jachtařský tým od roku 2018 závodí na lodi Swan 42 DARING SISTERS.

Akce roku

Ocenění pro akci roku získala Regata 130 let jachtingu – Czech Junior Nationals, která se konala na Lipně od 29. 8. do 3. 9. 2023. Pořádajícími kluby byly JK Černá v Pošumaví, YC Jestřábí, YC Lískovec, YC Kovářov a JK Jenišov.

Více zde.

349
Na horu