Proč jsou vlny velké?
Před vyplutím sledujeme jak bude foukat. Silný vítr však nemusí být největším nebezpečím. horší jsou vlny. Pro naši plavbu jsou velmi důležité a my bychom měli být schopni odhadnout, co nás na moři čeká.
Představte si, že fouká bóra o rychlosti 35 uzlů. Silný vítr. Plavba v něm ale může být potěšením. Pokud plujete podél pobřeží v Chorvatsku na bočák. Vlny jsou malé a jachta letí po hladině. Fouká-li ale stejně silné jugo, již bude situace jiná. Vlny budou vysoké a plavba nemusí být příjemná. Stejně tak bude rozdíl ve stavu moře za juga a za krátkodobé bouřky.
Všichni víme, že výška vln je závislá na síle větru. Pak jsou tu ale ještě další dva faktory. Tím druhým je doba, po kterou vítr fouká. Bude-li foukat vítr rychlostí 40 uzlů 10 minut, bude výška vln malá. Den nebo dva? Výška vln se výrazně zvětší.
Posledním třetím faktorem je volná plocha, na které se vlny mohou rozjet. Představte si znovu 40 uzlů větru, který vane od pobřeží. Míli od břehu bude jiná výška vln než o 100 mil dále.
Toto jsou 3 základní faktory. Na stav moře ale mají vliv i další faktory. Ty ovlivňují délku a tím i strmost vln. Je to hloubka a proud. Dostanou-li se plně rozvinuté vlny nad mělčinu, stanou se strmější a budou se lámat. To je pro malé lodě mimořádně nebezpečné. K něčemu podobnému dojde i ve chvíli, kdy proti vlnám teče proud. Také tehdy se zkracují a lámou. Proto musíme zohlednit při svých plavbách také hloubku a proudy.
Výšku vln můžete najít například zde.
9038
Související články
Boreas, severního větru pán
Boreas, severního větru pán
Jachting je sport na větru závislý. Proto je dobré spolupracovat s bytostmi, které větru vládnou. Jednou z nich je Boreás, syn Titána Astraia a bohyně ranních červánků Éós. Je to bůh severního větru. Jeho sourozenci se jmenují Euros, bůh jihovýchodního větru, Zefyros, bůh mírného západního větru a Notos, který vládne jižnímu větru.
Ostrý start k Fastnetu
Ostrý start k Fastnetu
Padesátý Rolex Fastnet Race startuje již v sobotu jednu hodinu po poledni britského času. Předpověď tři dny před startem slibuje velmi agresivní začátek.
Bouřlivý start Route du Rhum
Bouřlivý start Route du Rhum
Vrchol letošní offshore sezony na Atlantiku je tu již za týden. A podle prvních předpovědí se zdá, že letošní ročník bude bouřlivý. Kolik startujících přečká první týden na moři? Historie závodu pamatuje i ročníky, při kterých po prvním týdnu pokračovalo jen 15 % startujících. Letošní předpověď slibuje podobné drama.