Search
× Search
Bouřlivý start Route du Rhum
Daniel Vodička

Bouřlivý start Route du Rhum

Vrchol letošní offshore sezony na Atlantiku je tu již za týden. A podle prvních předpovědí se zdá, že letošní ročník bude bouřlivý. Kolik startujících přečká první týden na moři? Historie závodu pamatuje i ročníky, při kterých po prvním týdnu pokračovalo jen 15 % startujících. Letošní předpověď slibuje podobné drama.

Podívejte se na předpověď na nedělní poledne. Windy slibuje na vjezdu do La Manche vítr přes 40 uzlů od západojihozápadu. Závod startuje v St.Malo a 138 sólových jachtařů před sebou bude mít cca 120 mil přímo proti větru v hustém provozu kanálu La Manche. Navíc v oblastech, kde bývají silné proudy. A jak je známo, silný proud tekoucí proti směru větru vytváří nebezpečné podmínky, vysoké a strmé zalamující se vlny.

Podmínky na startu budou divoké a zůstanou divoké nejméně k ostrovu Ouessant. Vítr bude slábnout na 30 uzlů v poryvech až v pondělí ráno. Již v úterý se však startovní pole dostane do další fronty s větrem ke 40 uzlům. Od jihozápadu, tedy znovu stoupačka.

Příští středu zatím předpověď končí. S dosavadní předpovědí se zdá, že cesta do cíle by mohla vést na západ, severozápad, tedy přes dva frontální systémy do příznivého větru za druhým z nich.

Informace budeme zpřesňovat. Připomínám, že Milan Koláček bude prostřednictvím aplikace ZOOM závod sledovat a komentovat. Začínáme již brzy.

 

 

304
Na horu