Přeplout nebo převézt?
Chcete strávit zimu na své jachtě v Karibiku. Je levnější, aby přeplula oceán po vlastním kýlu, nebo ji poslat na palubě nákladní lodi?
Nemáte čas, nebo chuť, se vydat přes oceán, ale na své lodi byste se v Karibiku rádi svezli. Svoji jachtu můžete poslat přes oceán s placenou posádkou, nebo ji můžete nechat převést na palubě nákladní lodě. To jsou možnosti, které máte.
V našich končinách se ještě praktikovala a zřejmě stále praktikuje, ještě jedna možnost. Seženete si nějakého kapitána, ten si sežene nějakou platící posádku a hurá, všichni mají výlet. To je sice možnost, za kterou nic nezaplatíte, ale přesto se nemusí vyplatit. Neprověřená posádka může na lodi způsobit citelné škody, které přepravu „zdarma“ značně prodraží.
Pojďme se podívat, kolik stojí přeprava jachty z karibského ostrova Antigua na Mallorku ve Středomoří. Jde o údaje zveřejněné časopisem Yachting World. Typ poptávané jachty byl Sun Odyssey 44DS, zadaná hodnota 250 000 GBP.
Nejde tedy o cestu tam, ale o plavbu zpět, ale ceny v opačném směru budou samozřejmě korespondovat.
Cena přepravy na palubě nákladní lodě, včetně pojištění a pronájmu kolébky na přepravu, činila 12 900 GBP. Je to pálka, že? To přeprava po vlastním kýlu s placenou posádkou bude jistě levnější, ne?
No, není to tak docela pravda. Za přepravu sice zaplatíte jen 8 500 GBP, což je o třetinu méně, ale není v ní zahrnuto vše. Ještě je třeba připočítat náklady na palivo (přibližně 1 400 GBP), náklady na maríny (cca 250 GBP) a náklady na zpáteční letenky tříčlenné posádky domů (cca 1 800 GBP). To celkem dělá 11 950 GBP.
Rozdíl v ceně přepravy na palubě nákladní lodě a při plavbě po vlastním kýlu je tedy jen 1000 GBP.
To není mnoho, vezmeme-li do úvahy opotřebení jachty, že?.
6822
Související články
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Svéráznou kondiční přípravu zvolila parta britských vojáků sloužících na ponorkách Královského námořnictva. Intenzivní trénink trval 35 dnů, čtyři hodiny a 30 minut. Právě tolik času zabralo pětici ponorkářů překonat trasu mezi La Gomerou na Kanárských ostrovech a karibským ostrovem Antigua, neboli trať závodu World´s Toughest Row. Ano, jde skutečně o veslařský závod.
Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu
Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu
Anglická „penzionovaná“ jachtařka Ellen MacArthur se podruhé za sebou zúčastní závodu Round the Island Race. Chce tím oslavit 20. výročí založení své nadace pomáhající mladým onkologickým pacientům a přilákat k ní tak pozornost a samozřejmě také finance.