Potřebujeme záchranný ostrůvek?
Záchranný ostrůvek je velká investice, bez které se mnozí obejdou. Nebo neobejdou? Není lehkovážné vyplouvat bez něj? Hrozí nebezpečí i blízko pobřeží?
Zkusíme příklad. Plujete v dubnu na chorvatské charterové jachtě dlouhé 38 stop na Vis. Fouká, jsou vlny a jachta se vám potápí pod nohama. Důvod není důležitý, stát se může leccos.
Vysílačkou se dovoláte pomoci, trvá ale 2 hodiny, než k vám dopluje. I s vestami na krku bude pobyt v chladné vodě o život.
Proč jsme použili jachtu dlouhou 38 stop? Protože podle chorvatských zákonů jachty kratší 12 metrů nemusí mít na palubě ostrůvek.
Nemohl by záchranný ostrůvek nahradit nafukovací člun? V nouzi sice pomůže cokoli, ale člun ostrůvek plnohodnotně nenahradí. Víte, jaké čluny na charterových jachtách jsou. Mnohdy více než 2 lidi na palubě znamenají potopení člunu. Pokud vás je na jachtě 6, do člunu se rozhodně nevejdete. Na rozbouřeném moři (takové věci se obvykle dějí na rozbouřeném moři) budete v člunu zaplaveni vodou a nejspíše se dříve či později převrhnete.
Na příkladu vidíte, že i pár mil od pobřeží můžete být v nebezpečí života. I když budete mít na palubě vysílačku VHF a EPIRB, bez ostrůvku vám mohou být k ničemu. Slouží k zavolání pomoci, ale ta musí mít dostatek času dostat se k vám.
Můžete říci, že vyplouváte jen za hezkého počasí. To je sice silný argument, ale předpověď je jen předpověď a může vás zaskočit i nečekané zhoršení počasí. Nebo jste se vydali daleko, blíží se pátek a vy se musíte vrátit. Bouře nebouře. Zkrátka nikdy není jisté, že vás špatné počasí na moři nezastihne.
Plujete-li jen v létě nedaleko pobřeží, nejspíš nebudete ostrůvek potřebovat. I když se vaše loď potopí, voda je teplá a zřejmě vás stihnou zachránit. Pokud vás najdou. K nehodě mohlo dojít v noci a na rozvlněném moři není snadné lokalizovat hlavu plavce. Mnohem jednodušší je najít záchranný ostrůvek.
Stát se může cokoli. Pravděpodobnost je malá. Když ale k něčemu dojde, je na pytel, že to bylo nepravděpodobné. Nakonec se všemi bezpečnostními prvky na jachtě je to stejné jako s bezpečnostními pásy v automobilu. Nejspíše je nikdy nebudeme potřebovat. Ale všichni si již zvykli, je používat (až na mého bráchu).
U nás je dodavatelem ostrůvků například firma fas yachting.
5885
Související články
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.
Ulomený foil
Ulomený foil
Druhý ve Vendée Globe Sebastien Simon přišel o foil na pravoboku. To je velká rána pro držitele čtyřiadvacetihodinového rekordu. Znamená to rychlostní ztrátu kolem 30 %.
Čtyři měsíce a stále pluje
Čtyři měsíce a stále pluje
9. července se nejrychlejší Class 40 Acrobatica srazila na severním Atlantiku s liberijským tankerem Silver Ray. Vrak závodní lodě stále pluje.