Nizozemci zabavili 20 ruských jachet
Celní správa nizozemského království uvedla, že zabavila 14 rozestavěných jachet, dvě uskladněné lodě a čtyři plavidla procházející servisem. Všechny měly ruského majitele. Zabavení lodí se uskutečnilo v rámci sankcí přijatých EU kvůli ruské agresi na Ukrajině.
"Zátah" se uskutečnil na devíti místech a lodě jsou nyní podle nizozemských úřadů pod "zvýšeným dohledem" celní správy. Tento režim znamená, že lodě nesmějí být dodány, převáděny ani vyvezeny. Smějí však za určitých podmínek plout, a to ve vymezené oblasti a za fyzického i elektronického dohledu pobřežní stráže a celní správy.
Jde o lodě různých kategorií. Nejmenší ze zabavených lodí měří 8,5 metru, nejdelší 120 metrů. Přesnější specifikaci úřady nezveřejnily. Oznámily však, že dvě z dotčených jachet jsou spojeny se jmény osob na sankčním seznamu Evropské unie.
Zabavování opulentních jachet ruských miliardářů a papalášů bylo jednou z prvních reakcí Západu na ruskou invazi. Již od března tak se svými loděmi nemohou volně nakládat Igor Sečin, Ališer Usmanov, Vagit Alekperov či Viktor Vekselberg.
Mezi evropskými úřady jsou v této činnosti nejagilnější britské a španělské. Jedním z posledních úlovků byla superjachta Axioma sankcionovaného oceláře Dmitryho Pumpjanskyho, kterou zabavil Gibraltar.
1812
Související články
Ukrajina problémem pro Americký pohár
Ukrajina problémem pro Americký pohár
Týmy Amerického poháru se při přepravách svých lodí po světě často spoléhaly na největší dopravní letadlo Antonov An-225 Mrija. Toto letadlo bylo při útoku ruských sil na letiště Hostomel u Kyjeva zničeno.
Už ani na Finnu si nezazávodí…
Už ani na Finnu si nezazávodí…
Nikdo nás nemá rád. Tak si mohou stěžovat Rusové a Bělorusové. Toxicita těchto dvou zemí dosáhla nového vrcholu. Existuje-li stupnice od 1 do 100, pohybují se někde nad 95 body. Vyloučeni jsou i ze závodů na Finnu.