Lovci vraků nalezli po 120 letech jezerní „velrybu“
Na dně Horejšího jezera ve Spojených státech byl nalezen vrak 89metrové nákladní lodi Barge 129, která ztroskotala před 120 lety. Trosky parníku neobvyklé konstrukce zvané Whaleback byl objeven v hloubce 200 metrů.
Nález ohlásila minulý týden společnost Great Lakes Shipwreck Historical Society (GLSHS), přičemž dotčený vrak průzkumníci objevili zhruba 35 mil od Vermilion Point. Společnost GLSHS vrak nalezla společně s osmi dalšími již v loňském roce, ale s oznámením objevu počkala až do letoška, tedy k příležitosti 120. výročí potopení.
Lodě Whaleback představovaly typ nákladního parníku, měly nízké zaoblené trupy i nástavby, aby se minimalizoval odpor jak pod hladinou tak nad ní. V letech 1887-1898 bylo vyrobeno 44 lodí tohoto designu.
Loď Barge 129 se potopila 13. října 1902. Vezla železnou rudu a byla vlečena parníkem Maunaloa, když přišla bouře. Tažené lano se přetrhlo, Maunaloa se snažila vrátit a znovu lano navázat, vítr a vlny ale způsobily, že se obě lodě srazily, přičemž kotva na levoboku Maunaloy prorazila pravobok Barge 129. Posádka poškozené lodi v čele s kapitánem Josiahem Baileym se zachránila na palubě Maunaloy.
Loňský průzkum místa havárie podmořským dálkově ovládaným robotem zjistil, že vrak je v chatrném stavu. „Loď je zcela zničená, rozpadlá na asi pět větších kusů a tisíce drobných,“ řekl ředitel námořních operací GLSHS Darryl Ertel.
Šlo o kýžený nález, o nějž usilovala již delší dobu řada lovců vraků. Barge 129 byla jednou z posledních ztracených lodí této konstrukce, která čekala na objevení. Společnost u příležitosti ohlášení nálezu zveřejnila také video z jeho místa pořízené dálkově ovládaným vehiklem.
Nejde o jedinou letošní audiovizuální událost tohoto typu. Společnost Oceangate Expeditions v září zveřejnila první záběry Titanku v rozlišení 8K.
844
Související články
Jak vypadá záchrana vraku závodní jachty
Jak vypadá záchrana vraku závodní jachty
Nákladní loď a plachetnice se srazí a plachetnice je rozlomena vejpůl. Je třeba vrak odstranit. Jak taková záchrana probíhá? Svědectví z první ruky.
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.
Ulomený foil
Ulomený foil
Druhý ve Vendée Globe Sebastien Simon přišel o foil na pravoboku. To je velká rána pro držitele čtyřiadvacetihodinového rekordu. Znamená to rychlostní ztrátu kolem 30 %.