Search
× Search
Křižník Moskva měl jít ke dnu i s fragmentem Ježíšova kříže
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Křižník Moskva měl jít ke dnu i s fragmentem Ježíšova kříže

Ani svatá relikvie neodvrátila katastrofu známé "ruské válečné lodi". Na palubě křižníku Moskva, který se v předminulém týdnu potopil, měl údajně být fragment svatého kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus.

Ruská pravoslavná církev v roce 2020 oznámila, že bylo rozhodnuto o přesunutí úlomku "svatého kříže" na palubu křižníku Moskva a že jej předala tehdejšímu veliteli Černomořské flotily, viceadmirálu Igoru Osipovovi, aby jej doručil na vlajkovou loď flotily, tedy Moskvu. Tehdy o tom informovala i ruská státní tisková agentura TASS.

Kříž byl údajně nalezen v roce 325 při vykopávkách prováděných na příkaz císaře Konstantin, který chtěl najít boží hrob. Jiné zdroje tvrdí, že zbytky kříže a další relikvie nalezla císařova matka Helena o rok později v jeskyni na hoře Golgota.

Dotyčná několikamilimetrová relikvie podle archieparchy sevastopolské eparchie ruské ortodoxní církve Sergeje Chaljuty původně patřila katolické církvi. Pak "ji získali anonymní mecenáši umění a bylo jejich přáním poslat relikvii černomořské flotile," vylíčil nepříliš věrohodný sled událostí Chaljuta. Dodal, že na palubě křižníku je kaple, kde se konají bohoslužby. Fragment kříže byl údajně zasazen do kovového kříže z 19. století a uložen v relikviáři.

Zvláštní je, že při veškerém ruském mlžení o evakuaci posádky křižníku jsme se o relikvii nevyčíslitelné hodnoty nic nedozvěděli. Buď je tedy celý příběh o úlomku svatého kříže na palubě křižníku smyšlený, nebo šel křižník ke dnu i s ním. Naštěstí ale není nic ztraceno. Jak známo, v Kremlu mají jednoho mimořádného odborníka na lovení historických artefaktů z mořského dna.

1424
Na horu