Konec nadějí pro rekordní trimaran
Největší závodní trimaran na světě Spindrift 2 včera kolem 1600 zlomil stěžeň cestou na start rekordu v plavbě kolem světa. Je to konec nadějím pro letošek, nebo už navždy?
Po více než dvouměsíčním čekání na ideální podmínky pro start pokusu o zisk Jules Verne Trophy, to včera vypadalo, že 40 metrů dlouhý černozlatý trimaran konečně vypluje. Podmínky sice nebyly ideální, ale další čekání by mohlo znamenat, že se už nepodaří vyplout.
Proto ve 1430 vyplul Spindrift 2 na start k ostrovu Ouessant. Na palubě bylo vedle skippera Yanna Guicharda dalších 11 mužů. Cílem bylo, obeplout svět za méně než 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.
Cestou na start foukal vítr o rychlosti přes 30 uzlů, vlny dosahovaly výšky 3 metrů. Ve chvíli, kdy trimaran provedl obrat a zamířil k Pointe de Saint-Mathieu, se stěžeň zlomil. Nikdo na palubě nebyl naštěstí zraněn.
Posádka musela stěžeň rychle poslat přes palubu, aby nedošlo k dalšímu poškození trimaranu. Navíc vítr a proudy snášely Spindrift k útesům u Toulinguetu. Nyní se tým snaží takeláž zachránit, mimo jiné také proto, aby se podařilo určit, proč k nehodě došlo.
Pro Spindrift 2 může tato nehoda znamenat i smutný konec závodní kariéry. Sice jde stále o jachtu, která drží rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin (908 nm) a rekord v plavbě přes severní Atlantik (3 dny, 15 hodin a 25 minut z roku 2009), ale nové menší trimarany ukazují, že dokážou být stejně rychlé a možná i rychlejší s menší posádkou.
Spindrift 2 byl navržen a postaven v době, kdy se zdálo, že čím je jachta větší, tím je rychlejší. Jeho konstrukce je těžší, než je tomu u moderních lodí. Správný směr v tomto nastavil Francis Joyon s trimaranem IDEC Sport, který je současným držitelem Jules Verne Trophy. Jeho trimran je starší než Spindrift. Joyon ho však maximálně odlehčil, zkrátil stěžeň a vsadil na málo početnou posádku. Výsledkem plavby s lehkou lodí byl rekordní čas. Dosáhnout toho samého u Spindriftu ale nemusí být možné.
A na startovní čáře již jsou nové trimarany Macif, Gitana 17 a Banque Populaire IX. To jsou jachty, které by měly dosahovat rychlostí mezi 40 a 50 uzly. Již to dokázal trimaran Macif, který v sólové konfiguraci dokázal za 24 hodin uplout více než 850 mil.
4339
Související články
50 dnů kolem světa
50 dnů kolem světa
Charles Caudrelier obeplul svět sólo za 50 dnů, 19 hodin a 7 minut a stal se prvním vítězem závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Jen dva sóloví jachtaři dokázali obeplout svět rychleji. Držitel rekordu Francois Gabart za 42 dnů, 16 hodin a 40 minut a Thomas Coville za 49 dnů, 3 hodiny a 7 minut.
Schovat se před bouří je správné řešení
Schovat se před bouří je správné řešení
Pokud mohu snížit riziko pro loď a posádku na minimum, udělám to. Není-li to nezbytné, neriskuji. Skvělým příkladem je současné dění v závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge.
Všechno je možné…
Všechno je možné…
Armel Le Cléac´h má za sebou zastávku v Riu s výměnou dvojice kormidel. Na čele Arkea Ultim Challenge se pomalu posouvá vpřed Charles Caudrelier. Jeho trimaran je velmi unavený. Druhé místo patří strhanému Thomasu Covillovi.