K čemu slouží refovací provázky
Pamatujete si na provázky, které na starších hlavních plachtách visí z oček v linii každého refu? K čemu taková lanka slouží? Jak pomáhají refování hlavní plachty?
Při prvních plavbách, které jsem absolvoval na moři v polovině poslední desetiletky minulého tisíciletí, mě učili, že pro zdárné zarefování je nutné plachtu fest stáhnout refovacími lanky, která plachtou procházejí. Tak jsem o tom nedumal a dotahoval. Nepatřil jsem k hledačům vlastních cest, byl jsem součást poslušného stáda.
Postupem času jsem zjišťoval (docházelo mi), že tato lanka nejsou pro refování třeba a dokonce naopak mohou způsobit škodu, pokud budou dotažená více než refy, nebo se zapomenou povolit.
Co drží po zarefování hlavní plachtu
Zarefujeme-li hlavní plachtu, drží ji na ráhně refovací oka na předním a zadním lemu. Přední lem je nasazen na háku na goosenecku (pant, který spojuje ráhno a stěžeň), nebo stažen refovacím lanem. Zadní lem stahuje dolů a dozadu refovací lano. Oba rohy plachty jsou pro refování zesílené a působící síly snesou.
K čemu refovací lanka
Refovací lanka jsou (bývala) v plachtě jen proto, aby volná část zarefované plachty na ráhně neplandala. Stahovaly ji jen tak, aby z ráhna nevisel pytel, který brání ve výhledu a navíc se může plnit vodou.
Na moderních jachtách, které mají na ráhnech instalované lazy bagy, již tato lanka ztratila jakýkoli význam, protože volná část plachty je schována v lazy bagu a lanka ani nejdou pod ráhnem protáhnout.
2119
Související články
Spinaker a genaker na IMOCA
Spinaker a genaker na IMOCA
Označení předních plachet občas bývá zavádějící. Co platí v angličtině, neplatí v jazyce francouzském. No a některé plachty již na palubě ani nenajdete.
Drsná příprava za každého počasí
Drsná příprava za každého počasí
Viděli jste poslední video Milana Koláčka? Neviděli? Podívejte se na něj! Stojí to za to. V 55 uzlech nikdo normální trénovat nevyplouvá.