Jih nebo západ?
V neděli odstartovala v Lisabonu druhá etapa Volvo Ocean Race. Cíl je v Kapském městě. Tedy na jih. Startovní pole ale směřuje k západu. Proč?
Při plavbě na jih Atlantikem je třeba věnovat pozornost rovníkovým tišinám. Pokusíte-li se přejet tišiny co nejdále na východě, uvíznete v nich. Schramstnou vás a podrží na pěkně dlouho.
Můžete je přejet daleko na západě. Tam jsou úzké, nebo dokonce neznatelné. Nevýhodou ale je, že na jižní polokouli poplujete v pasátu příliš ostře na vítr. To je pomalé.
Proto se tišiny překonávají kolem 28° západní délky. Je to kompromisní místo. Tišiny jsou zde užší a pasát na jižní polokouli se stále dá dobře a rychle jet.
Cesta na 28°
Vyplujete-li z Lisabonu přímo na jihozápad, tedy nejkratší trasou, budete muset stále halzovat. Navíc se vám do cesty postaví Kanárské ostrovy a Kapverdy. Za ostrovy jsou dlouhá pásma větrného stínu. Nikdo nechce riskovat, že se do nich dostane.
Proto taktika velí, plout co nejdále k západu. Co nejdále, co meteorologické podmínky dovolí. Nyní podmínky umožňují rychlou plavbu daleko k západu. Proto všichni směřují tím směrem.
Celé startovní pole proplulo severně od Madeiry, také kvůli větrnému stínu, a hledá ideální pozici pro vstup do rovníkových tišin za cca tři dny.
To je taktika dnešních dnů. A proto také pořadí jachet podle vzdálenosti do cíle není rozhodující. Na čele je nyní ten, kdo je nejdále na jihozápad, nikoli na jih
33 uzlů po startu
Na startu v Lisabonu vál severní vítr (Portugalský pasát) rychlostí kolem 30 uzlů. Vlnění dosahovalo výšky 4 metrů. Razantní podmínky znamenaly razantní start. Dongfeng to vytáhl až na 33 uzlů. Na palubě Turn the Tide of Plastic srazila vlna Biancu Cook z boku lodi do kokpitu. Byla přivázaná a vlna ji pohodila na podlahu. V leže na zádech se na ní valily tuny vody jdoucí přes palubu. Záchranná vesta si to vyložila jako pokyn k činnosti a nafoukla se. Studená sprcha s vestou na krku.
Velmi složité chvíle zažívali také reportéři na palubách. Zběsilý let znamenal, že u stolku v podpalubí nebylo možné sedět. Vlny a nárazy smýkaly osobou pracující na počítači stejně, jako zuřivý teriér kusem hadru. Skvělé podmínky pro hru na pravdu: Trpíš mořskou nemocí?
Co dále?
Dnes už jsou podmínky klidnější. Vítr kolem 20 uzlů, rychlost lodi podobná. Čeká se jen na správný moment pro definitivní halzu k jihu.
Polohu lodi najdete zde.
4552
Související články
Kolik lodí na startu The Ocean Race
Kolik lodí na startu The Ocean Race
Volvo už nebude nadále Volvem. Staronový závod ponese od příštího ročníku název The Ocean Race. Důležitá otázka však zní, kolik lodí se postaví na start závodu.
Neuvěřitelný závěr
Neuvěřitelný závěr
Po 45 000 mílích kolem světa byl závod Volvo Ocean Race rozhodnut 10 mil od cíle. Poslednímíle rozhodly o vítězi celého ročníku. Dění posledních mil se dá přirovnat k hodně drsné skandinávské detektivce.
Detektivka až do konce
Detektivka až do konce
Tři vedoucí jachty na čele Volvo Ocean Race dělí jediný bod. Mapfre, Brunel, nebo Dongfeng? Rozhodnutí padne v poslední etapě.