Search
× Search
Jak to chodí v Řecku?
Anonym

Jak to chodí v Řecku?

V Řecku je na moři méně lodí než v Chorvatsku. Neplatí to však vždy a všude. V přístavu můžete zažít i nával větší než ve Hvaru. Jak se pak lodě vyvazují? A s čím je třeba v Řecku počítat?

Máte-li za sebou několik plaveb v Chorvatsku a cítíte-li se ohledně vyvazování silní v kramflecích na další dobrodružství, v Řecku se zapotíte a několik přistání vám bude trvat, než se zorientujete. Přinášíme několik věcí, na které je třeba se připravit.

1 – Nikdo se o vás nepostará

V Chorvatsku je zvykem, že je v přístavu ředitel, který vás někam nasměruje (nemusí jít zrovna o ředitele celého přístavu, může jít o poskoka, ale vůči vám ve chvíli příjezdu vystupuje jako ředitel). Něco takového v chaotickém Řecku nečekejte. Připlujete do přístavu, některá místa jsou plná, jiná prázdná. Nikdo na vás nevolá, nikdo vás nediriguje. Vy musíte najít v chaosu řád a místo, které vám přísluší. V Řecku bojujete sami za sebe a nikdo vám s tím nepomůže.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Když je třeba, jachty se vyvážou kdekoli. I v několika řadách.
2 – V Řecku nejsou mooringy

Nehledejte v Řecku mooringy, nenajdete je. Stojí se zádí k molu s přídí na kotvě. Chce to trochu souhry s kotevníkem. Ideální je delší kotevní řetěz a dobrá kotva. Řecké charterové jachty jsou vybaveny obojím.

3 – Voda v přístavech ke koupání neláká

Na rozdíl od Chorvatska, kde se výrazně zvedla po zdokonalení kanalizace a čističek kvalita vody v přístavech, Řekové jsou tradicionalisté. Stále to vypadá stejně, jako před desítkami a stovkami let. Kanalizace zřejmě vede rovnou do přístavu. Voda ke skoku neláká a pokud vám spadne ze zádě nějaká cennost, vzdejte to. Jedinou šancí by bylo, že byste ji v bahně pod zádí nahmatali.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

I tanker na vodu může sloužit jako molo. Jachty si stoupnou bokem i zádí.
4 – Nic není ničí, vše je všech

Že jsou v místě, kde se chcete vyvázat něčí bójky, nic neznamená. V řeckém přístavu je vše všech. Že zde má místní své stání již desítky let? Místo není jeho, jen ho užívá. Vyvážete-li se na jeho místo, naserete ho. To ano. Může na vás řvát, ale nemá sílu vás vyhnat. Chce to silné nervy, to samozřejmě…

5 – Zádí ke břehu

V přístavu, v zátoce a kdovíkde všude jinde, se vyvazují jachty zádí ke břehu. Hodíte kotvu a nacouváte ke břehu. Musíte umět kotvit a je dobré umět spustit kotvu rychle samotíží, aby ležela tam, kde si přejete.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Vyvazovací lano je možné uvázat i na kotevní řetěz tankeru.
6 – Čekání

V Řecku se nenudíte. Hodíte si kotvu, nacouváte ke břehu a vyvážete se. A čekáte. Čekáte, jak si budou házet kotvy další lodě, čekáte, kdo se vyváže po vašem pravoboku a co se přitom bude dít. Čekáte, kdo se vyváže po vašem levoboku. Čekáte, kdo vymyslí něco dalšího. No a když chcete odplouvat, tak čekáte, až zvedne kotvu váš soused, který si ji hodil přes vás.

7 – Bez vody a elektřiny

Nečekejte, že na vás na molu čeká zásuvka na elektřinu a kohoutek s pitnou vodou. Možná někde něco najdete, ale standard to není. Co se týče elektřiny, je třeba si vystačit s tím, co máte v baterkách. Na vodu a naftu je obvykle třeba zavolat kamion.

8 – Každá hadice je krátká

I když máte na palubě dlouhou hadici na vodu, mnohokrát se vám stane, že bude krátká.

9 – Bez dobrých baterek jste nahraní

Vzhledem k tomu, že není kde dobíjet v Řecku baterky (většinou), je třeba mít akumulátory v dobrém stavu a mít na lodi dostatečnou kapacitu. Běžná sedmatřicítka například s 300 Ah akumulátory je OK. Lednice vydrží jet přes noc. Samozřejmě s dalšími běžnými přístroji.

10 – Zázraky nečekejte hned

Jste na jihu, proto nespěchejte. Potomek Aristotela není Germán, který  bez rozmyslu skolil divočáka kyjem. V Řecku každá činnost vyžaduje mentální přípravu. Zdá se, že Řek držící frapé v ruce nic nedělá? Přemýšlí…

A ještě nakonec. Pokud si myslíte, že už vedle vás není místo a že se tam žádná loď nevejde, ještě nejméně jedna se tam dostane.

8466
Na horu