Jak ničí voda Benátky
V posledním týdnu byly přístavy na severu Jadranu několikrát zaplaveny vodou a to až na úroveň, která nemá obdoby. Týká se to i Benátek, které trpí pod mořskou hladinou. Proč k tomu dochází?
Jirka Doubek nám poslal grafy, které ukazují běžnou (tedy vypočtenou) úroveň přílivu ve srovnání se současnou výškou vody. Vidíte, že například v Benátkách je hladina o 30 až 100 cm vyšší, než bylo předpovězeno
Na vině je několik faktorů.
V první řadě je to nízký tlak vzduchu. Dejte si do kbelíku vodu a hladinu přetáhněte potravinářskou fólií. Nyní dlaní na hladinu zatlačte a hladina klesne (oblast vysokého tlaku vzduchu). Tam kde netlačíte, se hladina zvedne (nízký tlak vzduchu) To se dělo na severu Jadranu, když zde přecházela tlaková níže.
Vliv na zvýšení hladiny má i dlouhotrvající vítr stálého směru. Silné jugo na sever Jadranu nafouká vodu z jihu. Další důvod pro růst hladiny.
A do třetice to jsou silné deště, které rozvodní okolní řeky vtékající do již tak zvednuté benátské laguny.
Výsledkem je voda do pasu na náměstí Svatého Marka, turista v holínkách a menší tržby tu i tamhle.
3190
Související články
Jugo, vlny a rallye bez rozjížďky…
Jugo, vlny a rallye bez rozjížďky…
První den na České námořní rallye foukalo jugo o rychlosti mezi 22 a 28 uzly. První rozjížďka pro třídu First 35 sice byla odstartována, ale ještě před návětrnou bójí bylo nutné rozjížďku přerušit.
Seawolf Cup deštivý a větrný
Seawolf Cup deštivý a větrný
Letošní Seawolf Cup byl ve znamení silného větru a deště. Jedna rozjížďka dokonce musela být zrušena.
Benemedo na čele
Benemedo na čele
Dnes dopoledne odstartovala Velikonočka a 45 startujících jachet stoupá k Dubrovníku proti jugu. Na čele je Benemedo vedená Liborem Hoškem.