Co vše se do moře vejde
Japonsko bude vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Pacifiku, Rusko právě zlikvidovalo vesmírnou nákladní loď potopením do stejného oceánu. Brazílie se zbavila staré letadlové lodi, která byla tak plná nebezpečných látek, že ji nechtěli ani v Turecku. Byla potopena v Atlantiku. Co vše se do světového oceánu ještě vejde?
Stačí si představit, že bychom za humny měli šroťák. Velkou hromadu nepotřebností. Věcí, které jsou už bez užitku. Hromady železa, staré zbraně, karcinogenní azbest, sudy s nebezpečnými chemikáliemi, tu a tam nějakou součást jaderné elektrárny. Do toho staré plasty, vidličky a kelímky, plastové talíře, staré pleny, rybářské sítě. V tom všem by se přehrabávala zvěř, občas by se některý jedinec zamotal, zachytil a pomalu umíral.
Vedle by si hrály děti. Slepice by přehrabovaly odpadky a snášely vajíčka, krávy by okusovaly trávu zavlažovanou tekutinou unikající ze zrezivělých barelů s neznámým obsahem. A my bychom je dojili a mléko pili. A žili si v blahobytu, neb bychom měli plná bříška. Plná kdovíčeho…
Tak takhle nějak se chováme k oceánu. Ještě pořád z něj děláme smetiště a likvidujeme v něm naše produkty, které jinak zlikvidovat neumíme. A pak se v něm koupáme, z písku si děti staví hrady, ryby a raky sníme. Zavíráme oči před neodvratným osudem. Řežeme si větev, na které sedíme. Je dost tlustá, proto nás stále unese. My ale nevíme, kdy konečně praskne. Ale jednou… A už to nemusí dlouho trvat.
Co s tím? Počkat, až to někdo vyřeší? Nebo začít od sebe a snažit omezit svůj vlastní dopad na přírodu? Na vše, co nás obklopuje.
To však znamená určitou ztrátu pohodlí.
Mnohem jednodušší je křičet. Že my nejsme ti největší znečišťovatelé! Že zákazem brček moře nezachráníme!
Myslím, že se tomu říká alibismus.
Každý může začít od sebe.
550
Související články
Největší vědecký projekt v dějinách sportu
Největší vědecký projekt v dějinách sportu
Probíhající jachtařský závod kolem světa The Ocean Race přinese i jiné než jen sportovní výsledky. Doprovází jej rozsáhlý vědecký program, jehož se účastní samotné posádky. Jde o unikátní sběr environmentálních dat, který ve světě sportu nemá obdoby.
Rekord v Jihočínské stoce
Rekord v Jihočínské stoce
Slavný závod čajových kliprů z Číny do Londýna byl svého času nejen záležitostí sportovní, ale především ekonomickou. Kdo doplul do Londýna první, prodával svůj náklad dráž. Dnes je důvodem pro plavbu kolem poloviny světa jen rekordní čas. Do cesty se ale staví nové, dříve neexistující překážky.