Bouře u Islandu a divoká Austrálie
Víkend byl na zajímavé počasí bohatý. U islandu zuřila tlaková níže 948 hPa s větrem o rychlosti 80 uzlů. Sever Austrálie zasáhly hned dvě tropické cyklóny s větrem až 120 uzlů.
Bouře, která se přehnala severním Atlantikem zvedala vlny o výšce až 12 metrů. Mimo jiné měla na svědomí i dramatickou záchranu pasažérů z lodi Viking Sky u Norska. Viking Sky zůstala v bouři bez motorů. Všimněte si že bouře zasahovala svými rozměry celý severní Atlantik.
A nyní se přesuneme na jižní polokouli. Sever Austrálie zasáhly v jediném okamžiku hned dvě silné tropické cyklóny. Jedna z nich byla kategorie 4, tedy druhé nejsilnější. Tlak vzduchu v silnější z cyklón klesl až na 935 hPa a vítr dosahoval 120 uzlů.
Tropické cyklóny jsou přinášejí s sebou extrémní deště. Blízko středu mělo napršet za 3 hodiny přes 120 mm. To znamená 12 cm vody ve 3 hodinách.
4509
Související články
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Svéráznou kondiční přípravu zvolila parta britských vojáků sloužících na ponorkách Královského námořnictva. Intenzivní trénink trval 35 dnů, čtyři hodiny a 30 minut. Právě tolik času zabralo pětici ponorkářů překonat trasu mezi La Gomerou na Kanárských ostrovech a karibským ostrovem Antigua, neboli trať závodu World´s Toughest Row. Ano, jde skutečně o veslařský závod.