Bouře u Islandu a divoká Austrálie
Víkend byl na zajímavé počasí bohatý. U islandu zuřila tlaková níže 948 hPa s větrem o rychlosti 80 uzlů. Sever Austrálie zasáhly hned dvě tropické cyklóny s větrem až 120 uzlů.
Bouře, která se přehnala severním Atlantikem zvedala vlny o výšce až 12 metrů. Mimo jiné měla na svědomí i dramatickou záchranu pasažérů z lodi Viking Sky u Norska. Viking Sky zůstala v bouři bez motorů. Všimněte si že bouře zasahovala svými rozměry celý severní Atlantik.
A nyní se přesuneme na jižní polokouli. Sever Austrálie zasáhly v jediném okamžiku hned dvě silné tropické cyklóny. Jedna z nich byla kategorie 4, tedy druhé nejsilnější. Tlak vzduchu v silnější z cyklón klesl až na 935 hPa a vítr dosahoval 120 uzlů.
Tropické cyklóny jsou přinášejí s sebou extrémní deště. Blízko středu mělo napršet za 3 hodiny přes 120 mm. To znamená 12 cm vody ve 3 hodinách.
4657
Související články
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.