Bouře na programu
Ve Vendée Globe se dnes bojuje s bouří. Vedoucí Charlie Dalin se rve s větrem o rychlosti až 55 uzlů a čtveřice na 15. až 18. místě musela strategii podřídit bouři, která zamířila od jižního cípu Afriky na jih.
Vedoucí Charlie Dalin má kolem sebe dostatek místa a taktika projetí bouří u něj nebyla nijak omezena. Skupina na 15. až 18. místě na tom byla jinak. Z jihu byli všichni tlačeni hranicí AEZ (Antarctic Exclusion Zone), kterou nesmí překročit. Proto bylo ji několik dnů zajímavé sledovat, jak se s bouří vypořádají.
Do této skupiny je možné zařadit i Armela Tripona, který pluje na 14. místě. Před třemi dny šlo o pětičetnou skupinku uvězněnou v bezvětří na hranici AEZ. V té době se formovala nad jižní Afrikou bouře, které se všichni obávali. Bouře se měla vydat na jih a za tři dny se měla závodící skupině postavit do cesty. Předpověď slibovala na přední straně níže vítr od severu až východu o rychlosti kolem 40 uzlů.
Za normálních podmínek by nešlo o problém, ale zde vytvořila překážku hranice AEZ, kterou nebylo možné překročit. Pro skupinku na 14. – 18. místě tu bylo dilema. Pokračovat co nejrychleji na východ a doufat, že se podaří prosmýknout včas mezi AEZ a tlakovou níží mířící k jihu. Jaké bylo riziko tohoto postupu? Kdo to nestihne, toho vítr vytlačí přes hranici AEZ, nebo bude muset zamířit přímo do středu bouře.
Pak tu bylo druhé řešení, nazvěme ho konzervativnější. Zamířit k severu. Nesnažit se níži podjet, ale počkat, až přejde a proplout severně od jejího středu v příznivém zadním a zadobočním větru.
Odvážné rozhodnutí učinil pouze Armel Tripon. Vyrazil plnou rychlostí k východu a doufal, že se mu podaří projet. V jednu chvíli letěl rychlostmi kolem 25 uzlů. Bylo jasně patrné, že se jedná o jednu z nejrychlejších jachet ve startovním poli. Podařilo se mu projet a za tři dny získal na své soupeře náskok nejméně 300 mil.
Zbylá čtveřice Alan Roura, Stéphane Le Diraison, Arnaud Boissieres a Manuel Cousin zvolila konzervativní variantu. Zamířila k severu, nechala střed bouře projít a pokračuje dále. Na Armela Tripona ztratil jeden každý nejméně 300 mil. Pro nikoho z nich však nepřicházela Triponova riskantní varianta v úvahu. Jejich starší lodě jsou pomalejší a nestihly by blížící se bouři ujet.
Nezapomeňte, že zítra je na programu další díl online přednášky o Vendée Globe, kde se můžete dozvědět mnoho dalších zajímavostí o závodě.
3695
Související články
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem v úterý
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem v úterý
V úterý od 19:00 se můžete zúčastnit webináře o právě probíhající Vendée Globe. O závodu a jeho průběhu vám více řekne Milan Koláček, vynikající offshore jachtař, kterého všichni čtenáři Lodních novin znají.
Kdo naskočí do rychlíku?
Kdo naskočí do rychlíku?
Ve Vendée Globe důležitý okamžik pro favority. Nyní se hraje o to, kdo stihne naskočit do rozjetého vlaku, který bez zastávky míří k mysu Dobré naděje. Kdo naskočí, zmizí soupeřům, kterým se to nepodaří. Ztráta zde už nemusí být dohnatelná.
Bezvětří, rekord, bezvětří
Bezvětří, rekord, bezvětří
Letošní Vendée Globe je zatím zajímavá, ale pomalá (až na již druhý 24h rekord). Místo pasátu 3 dny bez větru, následoval krátký pasát a dnes už rovníkové tišiny. Rekord na rovník Alexe Thomsona z roku 2016 má hodnotu 9 dnů a 7 hodin. Dnes je to už přes 10 dnů a na rovník téměř 400 mil.