Ať je, čí je, zabavte ji
Nejvyšší soud na Fidži dal americkým a fidžijským úřadům zelenou k zabavení megajachty Amadea v odhadované hodnotě 325 milionů dolarů, o jejímž vlastnictví se vedou spory. Rozhodnutí soudu tak připravilo půdu pro další právní spor, který má určit, zda je majitelem lodi sankcionovaný ruský miliardář Sulejman Kerimov, jak tvrdí Spojené státy.
Fidžijský soud již dříve nařídil, aby byla megajachta zadržena a bylo jí zabráněno opustit území ostrovního státu. Právník zastupující společnost, na niž je plavidlo registrováno, uvedl, že superjachta patří jinému magnátovi, který není na sankčních seznamech.
Na Kerimova uvalily v březnu sankce Spojené království a Evropská unie kvůli jeho úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčním seznamu USA byl Kerimov již v roce 2018.
Šestapadesátiletý rodák z Dagestánu drží 46,3 procenta v největším ruském těžaři zlata Polyus. Peníze rovněž hojně točí na moskevském realitním trhu. Do povědomí veřejnosti se dostal likvidací svého Ferrari Enzo v Nice v roce 2006 a také zatčením ve Francii v roce 2017 kvůli daňovým únikům při nákupech nemovitostí právě na Riviéře. V Rusku se těší pověsti váženého senátora.
Loď Amadea, která má heliport a bazén vyložený mozaikou, dorazila do fidžijského přístavu Lautoka 12. dubna po 18denní cestě z Mexika, uvádí agentura Bloomberg. Fidži zadrželo 348 stop dlouhou superjachtu 19. dubna poté, co obdrželo formální žádost o právní pomoc od americké vlády.
Loď Amadea plující pod vlajkou Kajmanských ostrovů je napsaná na společnost Millemarin Investments a podle právníka obhajoby je jejím beneficientem Eduard Chudajnatov, bývalý šéf Rosněfti, který není na sankčním seznamu. Podle prokuratury bude otázka vlastnictví pravděpodobně rozhodnuta později u amerického soudu.
Web Superyachtfan specializující se na stopování vlastníků superjachet nepochybuje, že vlastníkem jachty Amadea je Kerimov.
2117
Související články
Ukrajina problémem pro Americký pohár
Ukrajina problémem pro Americký pohár
Týmy Amerického poháru se při přepravách svých lodí po světě často spoléhaly na největší dopravní letadlo Antonov An-225 Mrija. Toto letadlo bylo při útoku ruských sil na letiště Hostomel u Kyjeva zničeno.
Už ani na Finnu si nezazávodí…
Už ani na Finnu si nezazávodí…
Nikdo nás nemá rád. Tak si mohou stěžovat Rusové a Bělorusové. Toxicita těchto dvou zemí dosáhla nového vrcholu. Existuje-li stupnice od 1 do 100, pohybují se někde nad 95 body. Vyloučeni jsou i ze závodů na Finnu.