showTop
× Search
1700 mil zbývá do cíle Milanu Koláčkovi s Pierrem Brasseurem. Jsou na 17. místě, ale severní skupina se zdá být na dohled. To by mohlo znamenat posun do první desítky… V čele Transat Cafe L´Or ve tříde Class40 je stále severní skupina jachet vedená SNSM. Dostaly se ale do bezvětří a jsou rychle dotahovány loděmi na jihu v pasátu. Obě skupiny nyní dělí tlaková výše, oblast bez větru. To by mohlo být nadějné pro skupinu na jihu. Již zítra by měla být v čele vedoucí jachta jižní skupiny Seafrigo-Sogestran. Je ale třeba opatrnost. Dělat odhady bez routingového programu je ošidné. Na první pohled to špatně nevypadá, ale první pohled může být šalebný. Těmto jachtám stačí jen málo k tomu, aby se rozletěly po hladině. Jižní skupinu budou brzy čekat obraty po větru. Tím se její trasa ještě protáhne. Čelo této skupiny by mohlo setrvat ve stabilním pasátu, který bude od východu slábnout, Milan s Pierrem to budou mít na hraně. Za nimi by již vítr měl...

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Jak zajet sám bokem k molu

Jak zajet sám bokem k molu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak zajet sám bokem k molu

Patříte k milovníkům sólových plaveb? Mnohé odrazují přístavní manévry, které jsou pro osamělého jachtaře náročnější. Nebo tak alespoň vypadají. Co zvládne charterová posádka, to dá i zkušenější sólový jachtař. Jen musí vědět, jak na to.

Podíváme se nejprve na to, jak dostat bokem k molu jachtu sólo a jak ji vyvázat. Samozřejmě bezpečně. Riskování je pro sólového jachtaře dvojnásob riskantní!

Zajíždět bokem k molu můžeme na přední chod nebo na zpátečku. V případě sólového jachtaře bych na běžné jachtě volil couvání. Důvod je jednoduchý. Vše má jachtař vedle sebe pod kontrolou. Vidí, jak je jachta daleko od mola, nemusí odhadovat a navíc nemusí být nijak přesný.

Zajíždíte-li bokem k molu, potřebujete především zafixovat na břehu záďové lano. Jakmile se vám toto povede, máte vyhráno.

Postup

Připravíte si příďové a záďové lano. Je-li na molu pachole, je vše jednodušší. Na záďovém lanu si připravíte smyčku, která půjde přehodit přes pachole. Univerzální je použití „Metody Pacák“.

Připravíte fendry. Nezapomeňte dát největší fendr až na bok k zádi. O ten se budete opírat.

Nyní můžete začít zajíždět. Na přední nebo na zadní chod, to je na vás. Protože je vše snazší na zpátečku, budeme pokračovat na zpátečku.

K molu couváte pod stanoveným úhlem proti směru větru (1). Příliš na úhlu nezáleží, ale nejjednodušší je cca 30°. Míříte přímo na pachole, na kterém budete mít uvázané záďové lano. Zastavíte u pacholete a smyčku lana na něj hodíte (2). Pokud je v místě kruh, budete potřebovat asistenci na molu.

Jakmile je smyčka na pacholeti, zařadíme malý přední chod, lano napneme a stočíme kormidlo k molu. Pokud je třeba, přidáme plyn. Nyní počkáme, až se jachta dostane k molu.

Jakmile je jachta bokem u mola, necháme zařazený přední chod a můžeme odejít od kormidla. Vezmeme si příďové lano, na břehu ho hodíme přes pachole a uvážeme. Pak ještě uvážeme záďový spring, vypneme motor a jsme hotovi (3).

Mnohé další najdete v knize Přístavní manévry, nebo vás to naučíme v praxi

4816

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2025»
poútstčtsone
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Na horu