showTop
× Search
Jarní slunce přináší optimistickou mysl a chuť někam vyrazit. Navíc Chorvaté píšou, že je nadprosječno toplo, u moře až ke 20°. Jak je to s teplotou moře? Na Jadranu je to výrazně lepší než u nás na přehradách, ale zatím není možné čekat zázraky. Je třeba si uvědomit, že v únoru bývají teploty moře nejnižší. To ale neznamená, že by do vody vlezli jen ti nejdrsnější z nás. Na některých místech teplota moře atakuje 15°C. To má na Zbraslavi Vltava jen v parném létě. Moře je nejstudenější v Crikvenici a na Istrii. Tedy pod Velebitem a na severu tam, kde je moře mělké (proto výrazněji chladne). Crikvenica 12°C, Rovinj 12,2°C. Střední hodnoty se pohybují mezi 13 a 14°C. Split a Zadar 13,5°C, Božava na Dugom otoku 13,8°C. Pak jsou tu místa, kde se teplota blíží 15°C. Hvar 14,2°C, Dubrovnik 14,6°C, Komiža 14,7°C. Nejteplejší je, jako vždy na jaře, Malo jezero na Mljetu, které má 14,8°C a do odpoledne určitě...

Poslední videa

Závodní jachting

Testy

Čím je jiný Sirius 35 DS

Redaktoři Yachting Mothly zhodnotili, že jde o nejlepší jachtu, jakou kdy testovali. V prosinci se na ní na Baltu projel Dan Přívara. Čím je tato jachta tak jiná, že je nejlepší?

Bezpečná plavba na zadní vítr

Bezpečná plavba na zadní vítr
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Bezpečná plavba na zadní vítr

Charterová plavba, zadní vítr, co s tím? Motýl na moderních lodích bez spinakerové pně nedrží, navíc je třeba dávat pozor na odhalzování hlavní plachty. Pohodová plavba chce snadné řešení.

Jednoduché řešení existuje. Vlastně to ani být jednodušší nemůže. Nepoplujeme na zadní vítr, ale zadoboční a využijeme autopilota ve WIND módu. Pak už se staráme jen o to, kdy provést obrat.

Najedeme si zadoboční kurz tak, aby gena měla vítr, nebyla tedy v závětří hlavní plachty. A zapneme autopilota ve WIND módu. Dál pokračujeme v ladění kurzu autopilotem. Postupně odpadáme, dokud nevidíme, že gena ztrácí vítr a začíná flatrovat. Potom mírně vyostříme. Jen tak, aby flatrovat přestala.

Doladíme trim plachet a ostatní zařídí autopilot. Je ve WIND módu, kopíruje tedy změny směru větru. Kdyby náhodou zklamal a jachta byla příliš odpadlá (plula příliš po větru), jako alarm nám poslouží gena, která se schová za hlavní plachtu, ztratí vítr a začne flatrovat.

Je to jednoduchá a pohodová plavba. Na rozdíl od motýla. Bez spinakerového pně při něm nedrží gena a je to nervy drásající.

Na zadobok sice uplujeme více mil, ale čas v cíli by se neměl nijak zásadně lišit. Díky autopilotu ve WIND módu jsme snadno schopni držet maximálně odpadlý kurz, který je ještě účelný.

 

458

Vyhledat

Nejbližší události

«březen 2026»
poútstčtsone
2324252627281
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Na horu