Search
× Search
Toto je budoucnost?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Toto je budoucnost?

Nicomatic je závodní jachta třídy Classe Mini, kterou navrhl muž na roztrhání Sam Manuard pro Caroline Boule. Classe Mini je díky relativně nízkým cenám lodí rodištěm inovací. Uspěje-li netradiční jachta, můžeme něco podobného čekat i u větších lodí.

Jachty třídy Classe Mini jsou 6,5 metru dlouhé, 3 metry široké a mají ponor 2 metry. Jde tak o relativně levné jachty (porovnáváme-li je s Classe 40, nebo s jachtami IMOCA). Díky tomu je třída nejvhodnější k experimentům. U každého z nich je riziko neúspěchu a je lepší neuspět u jachty za 200 000 EUR, než za 500 000, nebo dokonce i desetkrát tolik.

Foto Facebook Caroline Boule

Foto Facebook Caroline Boule

První závod...
S kulatou přídí vstoupil do světa závodních jachet David Raison se svým designem Magnum. Rychlá loď vyhrála vše, co mohla. Ostatní designéři Raisona následovali. Nezvyklé tvary postupně propadly i do světa větších lodí. Nejúspěšnějším designérem posledních let je v těchto třídách Sam Manuard.

Z jeho pera pochází i nová Mini. Podívejte se na netradiční tvar trupu. Objevuje se zde konkávní prohnutí, které zmenšuje smáčenou plochu ve slabém větru, kdy jachta není nakloněná. Dále je zde extrémní příď, dlouhý čelen a nosné plochy na kormidlech. Na prvních záběrech je jachta bez foilů, ale na ty zřejmě brzy dojde.

Image
První plavba
Jachta byla vyrobena za 4 měsíce. Při prvních testech, které probíhaly ve větru 15 – 25 uzlů, jachta pouze s dvojicí plachet dosáhla rychlosti 17,6 uzlu. Bez genakeru, bez foilů. Jachty Classe Mini jsou superzábavné…

2070
Na horu