SailGrib, aplikace na weather routing
Plujete z bodu A do bodu B. Jaká trasa bude nejrychlejší? Na tuto otázku odpovídají na závodních lodích drahé navigační programy. Stejnou službu vám ale poskytne i aplikace SailGrib.
Odhad optimální trasy je někdy jednoduchý, jindy velmi náročný. Aplikace nebo programy, které výpočty provádějí, usnadní navigátorovi rozhodování, zpřesní volbu trasy a navíc umožňují provedení výpočtů podle několika meteorologických modelů. Tyto programy najdeme na všech závodních lodích, ve třídě Figaro, při Vendée Globe, používají se při Volvo Ocean Race, ale i Jules Verne Trophy. Při regatách jsou dnes nezbytné.
Těžko se dá očekávat, že si běžný rekreační jachtař pořídí pro svou zábavu některý z nákladných navigačních programů. Rozhodně ale není vyloučeno, aby si zakoupil aplikaci SailGrib Weather – Routing - Navigation za 1 100 Kč.
Zdroj SailGrib
Routing při Vendée Globe podle několika modelů a s rozdílnými polárními diagramy
S aplikací jsme se seznamovali v průběhu závodu Vendée Globe, dále jsme ji používali při analýzách závodů přes Atlantik, nebo při Velikonoční regatě. Při Vendée Globe a závodech přes Atlantik až na výjimky aplikace velmi přesně předpovídala další průběh závodu. Časové diference byly obvykle způsobeny nepřesným polárním diagramem, který jsme měli k dispozici. Při Vendée Globe jsem používali poláry nazvané IMOCA 2012, novější jsme neměli k dispozici, které jsme na kurzech na zadní vítr „zrychlili“ o 10 %, abychom je přiblížili technologickému posunu, ke kterému ve třídě IMOCA došlo.
V jiných okamžicích mohli nepřesnosti vycházet z absence podrobnějších meteorologických modelů s vyšším rozlišením. K tomu se ale dostaneme později.
Aplikace je určena pro operační systém Android. Slouží ke stahování předpovědí počasí z mnoha zdrojů. Vedle toho zobrazuje přílivy a odlivy, mapy je možné použít vlastní, nebo koupit, k dispozici jsou i AIS a NMEA moduly.
Modely a zdroje
Zdroj SailGrib
Různé meteorologické modely, které jsou k dispozici
Počasí je možné stahovat z mnoha meteorologických modelů. Model GFS (celý svět) je k dispozici v rozlišení 0,25°, 0,50° a 1,00°. Od americké NOAA je dále k dispozici celosvětový model WW3 pokrývající vlnění. Dále zde jsou modely Meteo France Arpege pro celý svět v rozlišení 0,5° a pro Evropu Arpege 0,1°. To je z dostupných gribů pro Evropu nejlepší rozlišení. Pro Francii je zde ještě model Arome s rozlišením 0,025°. Pro práci s proudy jsou k dispozici modely Copernicus v různém rozlišení.
Griby je možné stahovat z různých zdrojů. Přímo se stahují modely ze SailGribu, je ale možné využívat i datově výhodnou verzi emailovou optimalizovanou pro Iridium, dalším zdrojem může být SailDocs, Great Circle, GMN, Open Skiron, Open WRF a další.
Možnosti weather routingu
Zdroj SailGrib
Routing části druhé etapy Velikonoční regaty
V aplikaci je uloženo více než 400 polárních diagramů lodí a dále přibývají. Navíc je možné si diagram vlastními silami upravit a vytvořit si vlastní.
Při výpočtech je možné upravovat výpočty mnoha způsoby. Vítr dodaný předpovědí je možné percentuálně zesílit nebo zeslábnout. Aby odpovídal realitě. Dále je možné nastavit časový offset, který umožní časové posunutí předpovědi dle aktuálního dění vpřed nebo vzad.
Další možností nastavení je percentuální změna rychlosti lodi proti polárům při rychlosti větru pod 10 uzlů nebo nad 20 uzlů a případně stejně regulovatelné noční ztráty rychlosti.
Routing se vyhýbá pobřeží, umožňuje nastavení NO GO zón, nastavení minimálních a maximálních limitů rychlosti větru proti větru a po větru, umožňuje použití proudů pro výpočty a mnohá další nastavení.
Je toho hodně, co je možné nastavit, ale zároveň to není nutné. I s minimálními znalostmi je možné provádět potřebné výpočty. Čím více ale znáte možnosti aplikace, tím cennější bude výsledek.
Aplikace SailGrib je silnou zbraní v rukou navigátora a to nejen při závodech. Své odvede i při delších turistických plavbách. Přesnost výstupů je dána přesností a spolehlivostí vstupů, které má k dispozici. Velmi přesně bude pracovat na otevřeném moři a oceánu, v chorvatském labyrintu ostrovů nemůžeme od podobných programů čekat mnoho. V místech, kde jsou ostrovy dále od sebe, budou výstupy relevantní. To vše ale souvisí s již zmíněnou přesností vstupů.
Co je na aplikaci sympatické, to je cena. 1100 Kč není zadarmo, ale na druhou stranu je to cena jachtařských rukavic. A to vám aplikace vydrží sloužit déle. Je to užitečný a velmi silný nástroj, který vám poslouží jak při regatách, tak i při delších turistických plavbách. A pokud hrajete při velkých závodech hru Virtual Skipper, i s tou se zde počítá.
Více informací zde.
6376