Search
× Search
Velryba před přídí!
Daniel Vodička
/ Kategorie: Quebec St.Malo

Velryba před přídí!

Imerys s Milanek Koláčkem na palubě bojuje na čele závodu Transat Quebec - St.Malo. Startovní pole se už několikrát rozjelo a zase sjelo. Mohlo ale být i hůře.

Imerys vedená trojicí Phil Sharp, Milan Koláček a Adrien Hardy obeplula jako první Percé, poslední cíp kanadské pevniny a vyrazila na východ k Newfoundlandu. Pak se však dostala do bezvětří a byla dostižena soupeři. Nepříjemná chvíle, ale to je jachting. Milan Koláček by o tom mohl povídat (Minifastnet minulý měsíc).  

Velryba
Ve chvíli, kdy seděl Milan za kormidlem a zbytek posádky byl v podpalubí, se náhle jen 20 metrů před přídí vynořila velryba. Zajímavý tvor, to ano, ale příliš blízko na to, aby se kormidelník pěkně nevyděsil. Srážka by s největší pravděpodobností znamenala pro Imerys konec závodu.

Co se stalo na Tales?
Za Percé se do čela dostala španělská Tales II. Extrémně rychlá jachta Imerys prostě převálcovala. Špatně se kouká na to, jak soupeř proplouvá vyšší rychlostí kolem vás a vy s tím nemůžete nic udělat.
Vedení Tales II trvalo 200 mil. Najednou však španělská jachta změnila kurz po větru, zpomalila a ztratila vedení. Je otázkou, k čemu na palubě došlo. Muselo jít o technickou závadu, na vině mohla být některá z plachet. Jasné zatím je jen to, že Tales II ztratila na vedoucí jachty téměř 15 mil a nyní se snaží na čelo znovu dotáhnout.

Nucená pauza u Miquelonu
250 mil k ostrovu Miquelon prolétlo čelo startovního pole za necelý den. Především posledních 100 mil bylo otázkou pár hodin. Jachty letěly kolem 15 uzlů. Pak však přišla změna. U Cap Bleu se vedoucí jachty zastavily. Rychlost klesla k nule. Lodě ze zadních pozic se rychle dotahují. Vypadá to na restart.
Nic moc pro posádky na čele, které celou dobu bojovaly o každý metr. Nyní se houpou na vlnách s bezvládnými plachtami na stěžních. Do čela jde Solidaires en Peloton a znovu je ve hře Tales II. Imerys se propadá na 4. místo.

5505
Na horu