Start nejostřejšího závodu kolem světa za 10 dnů
Jen 10 dnů zbývá do startu sólového závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Na trimaranech Ultim. Šest odvážlivců se vydá na 32 metrů dlouhých trimaranech na cestu kolem světa. To je dobrodružství, jaké tu ještě nikdy nebylo.
Absolutní rekord v plavbě kolem světa drží trimaran IDEC Sport, který vedl Francis Joyon. V roce 2017 obeplul svět za 40 dnů, 23 hodin a 30 minut, spolu s ním bylo na palubě dalších 5 členů posádky.
Sólový rekord v tom samém roce vytvořil Francois Gabart na trimaranu Macif. Má hodnotu 42 dnů, 16 hodin a 40 minut.
Závody kolem světa na jednotrupých lodích se pořádají od roku 1968. 114 jachtařů dopliulo do cíle závodu kolem světa Vendée Globe. Na trimaranech zatím tuto trasu dokončili Francis Joyon, Ellen MacArthur, Thomas Coville a Francois Gabart. To je velký nepoměr. Sólová plavba na Ultim trimaranu kolem světa je nejextrémnější ze všech extrémů. Plul jsem na lehkém 60 stop dlouhém závodním trimaranu třídy ORMA (výtlak necelých 5 tun). Plachtu na Ultim bych na stěžeň tahal týden. Tedy… Pokud bych dokázal pohnout kafemlejnkem.
Dále je zde problém stability. Na jednotrupých jachtách je stabilita zajištěna balastem na kýlu. Nedojde-li k ulomení kýlu, jachta se vždy vrátí do vzpřímené polohy. U trimaranů zajišťuje stabilitu šíře platformy. K překlopení může dojít, k návratu do vzpřímené polohy nikoli. V pustém Jižním oceánu jde o vážné riziko.
Na start závodu se 7. ledna v Brestu postaví šestice startujících. U závodu takového kalibru není nic jisté, ale za největšího favorita na vítězství je považován Charles Caudrelier na trimaranu Edmond de Rothschild. Jedná se o nejstarší trimaran moderní generace plně foilujících jachet z roku 2017. Jeho výhodou je prověřenost v nejrůznějších podmínkách. Stáří vynahrazují neustále modernizace lodě.
Z dalších startujících jsou za favority považováni Armel Le Cléac´h na Banque Populaire a Thomas Coville na Sodebo, který má s touto tratí největší zkušenosti, ale jeho trimaran na nejrychlejší nestačí.
V přímém srovnání Ultim trimaranů je nejrychlejší SVR Lazartigue. Za kormidlem však nebude Francois Gabart, ale mladý a nezkušený (ve světě Ultim) Tom Laperche (26 let). Navíc SVR Lazartigue se zdá být ze všech startujících lodí nejsubtilnější.
Anthony Marchand, který je ve třídě nováčkem, pojede na prověřené lodi. Jedná se bývalý rekordní trimaran Macif. Tedy o loď, která drží sólový rekord kolem světa. Trimaran však na moderní soupeře nestačí rychlostně.
Nakonec se na startu objeví největší překvapení. Jmenuje se Eric Perón. Jeho cílem je závod dokončit. Jeho trimaran se jmenuje Adagio a jde o přestavěný trimaran Sodebo, který byl spuštěn na vodu v roce 2014. Jde o jedinou nefoilující loď na startu.
V případě potíží mohou účastnící se lodě cestou zastavit. Časový limit závodu je 100 dnů.
Během zimy se máme nač těšit. Zvítězit totiž bude moci kdokoli. I ten nejpomalejší...
822
Související články
Kolik mil upluje plachetnice za den?
Kolik mil upluje plachetnice za den?
Kolik mil je možné uplout na plachetnici za den? Kde jsou rekordy? Někdo upluje 100 mil. Jiný 150. Méně již je těch, kteří překonali hranici 200 mil. To ale stále nejsou rekordy! Ty jsou někde jinde. Mnohem a mnohem dále. Kam až je možné za den doplout?
Bez rekordu. Prozatím…
Bez rekordu. Prozatím…
Jen pár hodin po sobě vypluly na plavbu kolem světa trimarany Sodebo Ultim a SVR Lazartigue. Cílem bylo překonání rekordu. Jen pár hodin po sobě oba trimarany svoji pouť za rekordem skončily mezi Kanárskými ostrovy a Kapverdy. Na jedné lodi problémy s foilem, na druhé s kormidlem.
50 dnů kolem světa
50 dnů kolem světa
Charles Caudrelier obeplul svět sólo za 50 dnů, 19 hodin a 7 minut a stal se prvním vítězem závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Jen dva sóloví jachtaři dokázali obeplout svět rychleji. Držitel rekordu Francois Gabart za 42 dnů, 16 hodin a 40 minut a Thomas Coville za 49 dnů, 3 hodiny a 7 minut.