Šikovná dovednost do řeckých vod
Rozhodnete-li se pro plavbu do Řecka zapomeňte na práci s mooringy, až na maríny a několik výjimek se s nimi nesetkáte. Musíte umět kotvit a ke kotvení patří i kotvy hozené přes sebe. Důležité je vědět, jak si s touto nepříjemností poradit.
Že jste svoji kotvu hodili přes sousedův řetěz obvykle zjistíte při jejím vytahování. Kotevní vrátek úpí a kvílí a když vytáhnete kotvu k hladině, vidíte, že vedle svého železa táhnete i sousedův řetěz. Soused u mola mezitím startuje motor, gestikuluje, ale jeho slovům není přes kvílení větru rozumět.
Naštěstí…
Grafika Lodní noviny
Řetěz je příliš těžký na to, abychom ho z kotvy shodili.
No, ale co teď s tím? Kotva nejde vytáhnout na palubu a cizí řetěz je příliš těžký, abychom ho z naší kotvy shodili. To zjistí i nejramenatější člen posádky poté, co to sebejistě zkusil.
Nejde-li to silou, je třeba změnit přístup. Vezměte vyvazovací lano a jeden konec vyvažte vpředu na vazák. Druhý konec protáhněte pod řetězem běsnícího souseda. Napněte lano a také druhý konec uvažte na vazák. Nyní povolujte svoji kotvu, dokud se nevyvlékne z řetězu. Pak ji vytáhněte. Nyní stačí povolit provaz a spustit sousedův řetěz do hlubin.
Grafika Lodní noviny
Pod řetězem je třeba protáhnout lano, uvázat ho na vazák, spustit naši kotvu a tím ji uvolnit.
Slušnost nyní velí projevit vztekajícímu se kolegovi alespoň nějakou účast. Vzteká se sice oprávněně, ale jistě i on se někdy podobné nešikovnosti dopustil a/nebo v budoucnu dopustí.
Grafika Lodní noviny
Nakonec ne vždy musí být vina na tom, kdo cizí řetěz vytahuje.
Navíc ani nemusí být vina na vaší straně…
2148