Selhání, které může stát život
Na lodích s přívěsným motorem je vždy vytrhávací pojistka. Důležitá pro záchranu života. I ta však může selhat. Jak tomu zamezit?
V první řadě si položme otázku, kdo z vás tuto pojistku používá? V případě pádu přes palubu vytržená pojistka zastaví motor a zabrání, aby váš člun nadělal fašírku z vás, nebo někoho dalšího. Je k tomu třeba jen jediné. Abyste ji měli nasazenou. To se často neděje.
Pojistka ale může selhat. Britská RYA zjistila, že ve 30 % se majitelé člunů setkali se selháním pojistky. Důvody jsou různé, od koroze, přes únavu materiálu vlivem UV záření, až po selhání samotného mechanizmu na motoru.
Jak selhání zabránit?
V první řadě by mělo být běžné, že před vyplutím si skipper vyzkouší, jestli pojistka pracuje tak, jak má. Britská RYA toto své žáky učí.
Dále je učí, že je třeba při opuštění lodi pojistku vytáhnout a uložit ji na suché místo. Jen tak je chráněna před povětrnostními vlivy. Navíc tímto způsobem šetříme pružinu na motoru, která zapříčiňuje vypnutí motoru.
Stačí málo a vaše plavby budou bezpečnější.
Poznámka:
Na LN nemáme rádi brutální fotky. V případě bezpečnosti však mohou pomoci. Pokud na to máte žaludek, můžete se podívat, co udělá lodní šroub lidskému tělu. Stačí vyhledat fotky na Googlu.
5215