Search
× Search
Rozhodnutí postavené na hlavu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Rozhodnutí postavené na hlavu

World Sailing vybral loď pro první Offshore World Championship. Navzdory tomu, že nejlepší offshore třídou v délce 10 m je dlouhodobě Figaro, World Sailing vybral z tohoto pohledu kuriózní L30.

Má to být mistrovství světa, kterého se zúčastní dvoučlenné smíšené týmy. Poprvé se pojede 2020 na Maltě v rámci Rolex Middle Sea Race. V tomto sportu o parník dominují Francouzi. Shorthanded jachting tam má tradici, celá světová špička žije a trénuje ve Francii. Je tam celá řada jachet, které jsou pro shorthanded offshore jachting určené. Na prvním místě je samozřejmě Figaro. V Solitaire du Figaro snad ještě nikdy nezvítězil cizinec. A lodě Figaro jsou robustní, s vynikajícími plavebními vlastnostmi. Nyní se přechází na Figaro 3 a videa, která se objevujína webu, ukazují vzrušující loď. Jak při Middle Sea Race dokázal Milan Koláček na starém Figaru 2, jde o vynikající lodě, které zvládnou i počasí, v jakém končí polovina mnohem větších lodí.

A kdyby nešlo o Figaro, jsou tu skvělé lodě Jeanneau Sun Fast, JPK a další. To vše jsou závodní lodě do tvrdých podmínek.

Foto Beneteau

Foto Beneteau

Figaro 3 pro srovnání.
Ne. Mic takového World Sailing nevybral. Vyhrála loď L30, za kterou stojí okruhový jachtař Rodion Luka a designér Andrej Justin. Jde o jachtu, která byla poprvé testována v roce 2015!!! Tedy v době, kdy poslední vývoj v závodních lodích teprve startoval. Úsměvná jsou na L30 naopříklad dvě kormidelní kola. Téměř všechny jachty pro sólový jachting (závodní) jsou vybaveny kormidelní pákou. Tady se bude jezdit s dvojicí volantů.

Musíme se na rozhodnutí podívat z pohledu Waltera z Biga Lebowski: „Vždycky hledej, kdo z toho něco má!“.

World Sailing nejsou žádní frankofilové. Můžete vyhrát Vendée Globe a světovým jachtařem roku se nestanete. V offshore jachtingu jsou nejlepší Francouzi. Bez debaty. Všichni umí na Figaru. Proto na světový šampionát vybereme něco úplně jiného. Prostě pravidly jejich sílu maximálně eliminujeme.

Je to stejné, jako by do Řitky na fotbalový turnaj přijeli Brazilci. Lepší než všichni ostatní o 1000 %. Tak se stanoví, že se turnaj bude hrát se svázanýma nohama.

Cílem není, aby vyhrál nejlepší. Cílem je, aby i horší měli šanci.

Ať žije čistota sportu! 

 

2570
Na horu