Rolovat genu proti větru?
Čas od času je možné vidět skippery, kteří rolují genu na rolfoku na kurzu proti větru. Je to pozůstatek dob minulých, kdy se plachty nerolovaly, ale stahovaly.
Plachtě toto nědělá dobře. Jakmile se otočíme proti větru, plachta sebou začne mlátit o stěžeň. Může se poškodit plachta, při silném větru může dojít i k poškození radaru na stěžni (máme-li ho, samozřejmě.
Při rolování plachty je dobré plout tak, aby plachta nebyla v tahu. Aby flatrovala. Ideálně nějaký předebok, ale stejně dobře ji mohu mít vypuštěnu i na bočák. Pak je rolování plachty relativně snadné. Relativně vzhledem k síle větru.
Plachtu samozřejmě stáhnu i když je v tahu. Je to jen otázka síly. Rozhodně ale nedělám dobře. Je to přílišné namáhání mechanizmu rolfoku, plachty a tak trochu i posádky.
A ještě jedna rada na závěr. Pokud není možné za spoušť rolfoku plachtu stáhnout z kokpitu, doběhněte na přední palubu a spoušť rolfoku tahejte tam. Uvidíte ten rozdíl.
11373
Související články
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Ve druhém dílu rozhovoru s Milanem Koláčkem se podíváme na to, jak se nastavují foily a jaký to má vliv na let jachty, dozvíme se, co to je tilt kýlu, kolik času závodníci naspí při Fastnetu a samozřejmě také něco o Milanových plánech do budoucna.
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Milan Koláček je prvním Čechem, který absolvoval regatu na jachtě IMOCA. Zeptali jsme se Milana, jak závod probíhal, jak náročné byly podmínky, co je na IMOCE nejtěžší, jakých výkonů dosahuje atd. Zítra se něco dozvíme o foilech, jejich trimování o letu nad hladinou a Milanových plánech.