Proč napínat zadní stěh
Na jachtách typu cruiser/racer je dopínání zadního stěhu běžné. Tuto možnost ale najdeme i na některých lodích čistě turistických. Proč napínat zadní stěh a kdy?
Co způsobí napnutí zadního stěhu? Záleží na typu takeláže. Vede-li přední stěh až na vrchol stěžně, dopnutím zadního stěhu jen dopínáme stěh přední. My se ale budeme věnovat takeláži, kde přední stěh končí pod vrcholem stěžně. Jedná se například o 7/8 takeláž. Zde dopnutím zadního stěhu ohýbáme stěžeň.
Při ohnutí stěžně dochází k zploštění profilu plachty. Výsledkem je lepší možnost stoupání proti větru v silném větru je zmenšení náklonu jachty a snížení návětrnosti jachty, tedy zmenšení snahy jachty vyostřit proti větru. Sníží se sice výkon plachty, ale již zmíněné klady převáží.
V silném větru se na stoupačce nebojte a stěžeň prohněte. Jachta se bude méně naklánět a povede se lépe na kormidle.
2474
Související články
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Ve druhém dílu rozhovoru s Milanem Koláčkem se podíváme na to, jak se nastavují foily a jaký to má vliv na let jachty, dozvíme se, co to je tilt kýlu, kolik času závodníci naspí při Fastnetu a samozřejmě také něco o Milanových plánech do budoucna.
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Milan Koláček je prvním Čechem, který absolvoval regatu na jachtě IMOCA. Zeptali jsme se Milana, jak závod probíhal, jak náročné byly podmínky, co je na IMOCE nejtěžší, jakých výkonů dosahuje atd. Zítra se něco dozvíme o foilech, jejich trimování o letu nad hladinou a Milanových plánech.