Search
× Search
Pozice fendrů versus stáří jachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Pozice fendrů versus stáří jachty

Ve Středomoří se během léta obvykle zajíždí k molu zádí, s přídí na kotvě nebo mooringu. Jak v takovém případě rozmístit fendry? Možné se se vám to zdá za hlavu přitažené, ale velmi důležité pro rozmístění fendrů je stáří jachty.

Abychom toto tvrzení objasnili, je třeba se podívat na to, jak se v čase měnil tvar trupu jachet. Zde nám udělá skvělou službu obrázek jachet Swan z roku 1967 a 2019. V obou případech se jedná o stejně dlouhé jachty, v obou případech o jachty sportovní. Ve své době. Oba trupy k sobě mají minimálně tak daleko, jako starý Spartak k Superbu.

Na úvodním obrázku k článku vidíte jachty stojící zádí k molu. Pokusili jsme se znázornit tři různé tvary trupů typické pro určitá období. Trupy se v posledních 50 letech na zádi postupně rozšiřují. Dnes jsou zádě v podstatě stejně široké, jako největší šířka trupu. Tím se také mění pozice fendrů při zajíždění k molu. Zatímco s užšími záděmi stačilo umístit první fendr od zádě 2-3 m daleko, dnes je třeba ho dát co nejvíce na záď, jejíž rohy jsou tím, co se první dotkne okolních jachet.

Grafika Nautor Swan

Grafika Nautor Swan

Srovnání jachet různého stáří
U starších jachet se trojice fendrů nacházela hustěji umístěná u středu jachty, u moderní jachty je třeba vykrýt fendry mnohem delší část trupu. A rozhodně začínat co nejvíce vzadu (pokud je záď jachty extrémně široká).

Široká záď s rohy má při couvání do úzké mezery (nebo vyplouvání) jeden velká problém. Udržet fendr na zranitelném rohu lodi. Na to má nejlepší odpověď Jirka Pacák. Fendr, který jde na roh, navlékne smyčkou na lanku, kterým je fendr uvázán, na průvlak záďového vyvazovacího lana. Pak už jen lanko s fendrem pořádně dotáhne na trubku záďového koše. Fendr pak stále kryje roh a nemá tendenci nikam utéct.

2644
Na horu